Příznivci lidových tradic z legendárního divadelního spolku Větřák vyrazí v maskách po dědině v sobotu 10. února dopoledne. Čtyřdenní oslavy vyvrcholí jako vždy pochováním basy.

Zabijačka. Ilustrační foto
ANKETA: Jitrnice nebo prdelačka? Která dobrota ze zabijačky vám nejvíce chutná.

V průvodu maškar podle tradice chodí obecní policajt, cikánky, šejkové a další masky. Chybět samozřejmě nesmí medvědář s medvědem. "Ten má za úkol prohnat hospodyňky a navíc ohlašuje příchod jara,“ připomněl již dříve duchovní otec pivínských ostatků a principál Větřáku Jiří Vrba s tím, že masky jinak podléhají módním trendům.

Pravá recese

Průvod masek chodí se zdobeným žezlem, což je takzvané právo, které symbolizuje dočasnou vládu masopustní chasy nad vesnicí. V sobotu večer se Pivín sejde na ostatkové zábavě s právem, jejímiž hrdiny bývají stárek, kopaři, písař a hlavně hříšníci, kteří na sebe vezmou trest za všechny provinění v obci za uplynulý rok. Na veselici nebývá nouze o komická čísla, Větřák byl odjakživa proslulý svým sklonek k recesi.

Prostějovský masopust bavil děti i dospělé po celou sobotu. 26.2. 2022
Prostějov provoní prdelačka. V sobotu bude na rynku masopust

Po dvoudenní přestávce, tedy v úterý, se uskuteční ostatková zábava číslo dvě. Pochovává se na ní basa, která má v Pivíně jméno Barborka. Tímto zvykem před úterní půlnocí, který otevírá období čtyřicetidenního velikonočního půstu, ostatky končí.