„Mohla jsem si vzít volno v práci, ale peníze jsou potřeba. V pondělí před Štědrým dnem se stejně jako před vaším Štědrým dnem chystá jídlo. Například se dává kuťa z pšenice, ořechů, máku a medu, která je postním jídlem. Člověk než slaví Štědrý den by měl sníst kuti alespoň lžíci. Pak si dáváme kompot z ovoce," přiblížila tradiční jídla Natalija Gajdošová z Ukrajiny, která v současnosti žije se svým manželem a synem v Prostějově.

Na Ukrajině mají pravoslavní také své tradice. Například po vodě posílají skořápky od ořechů, které, když dvě skořápky milenecké dvojice plují k sobě, zůstanou spolu, nebo zde ženy před Štědrým dnem házejí kozačkou. Na kterou stranu ukáže podpatek, na tu se svobodná žena provdá.

Vzhůru na mši

Na Štědrý den jsou pravoslavní zvyklí chodit do kostela. V Prostějově je jeden pravoslavný kostel na ulici Demelova, další je ale například v Čelechovicích.

„Na Štědrý den chodíme do kostela. Farář zde rozdává svíce a hoří zde oheň z Betléma, oheň si donese pak každý domů a přináší mu tam štěstí. Taky, stejně jako vy, zpíváme vánoční písně a koledy," řekla Natalja Gajdošová, která je jednou z hrstky prostějovských pravoslavných, kteří chodí do pravoslavného kostela.

„Máme tu mše v neděli od 9:30. Někdy se nás sejde deset, ale většinou tři, čtyři. Byla jsem jednou i v Olomouci, tam chodí na mše lidí daleko víc," popsala máma šestiletého Danečka.

U pravoslavných byste se ale mohli setkat také s cukrovím, podobným našemu českému.

„Na Vánoce pečeme sušenky, vánoční ořechy, zkrátka klasické cukroví. Míváme dvanáct chodů jídel, ale hlavní je kuťa. Měli jsme vždy kuťu, rybu, vareniky se zelím a bramborem, zeleninový salát, kompot ze sušených jablek a hrušek," vyjmenovala sváteční jídla Ukrajinka Oxana Hutsalo, která žije s manželem a dvěma dětmi v Prostějově.

Seno pod ubrusem

„Pod ubrus také dáváme seno a česnek. Seno má přinést úrodu, česnek odhání zlé duchy. Také prostíráme navíc pro zemřelé, abychom uctili jejich památku a zavzpomínali na ně. Říká se u nás modlitba a chodí se koledovat," popsala Oxana Hutsalo, která ve čtvrtek dorazila i se svými dětmi na setkání Centra podpory cizinců organizace Žebřík, které sídlí ve vrahovickém Domě služeb.

Centrum podpory cizinců, které je podporováno z Programu švýcarsko-české spolupráce, Statutárním městem Prostějov, Apoštolskou církví Prostějov a Nadací racek uspořádalo ve čtvrtek setkání na téma Vánoce v jiných kulturách. Setkávat a předávat si zde zkušenosti mohou maminky v rámci Multikulturního klubu pro rodiče s dětmi každé úterý a čtvrtek vždy od 9:30 do 11:30.

„V úterý máme program pro nejmenší děti – písničky, tanečky, říkadla pohádky, vzájemné rodičovské sdílení, a ve čtvrtek jsou pro rodiče připraveny vzdělávací a aktivizační činnosti – přednášky, besedy, tvořivé dílny, a to vždy za přispění deset korun," řekla lektorka klubů Lenka Poskočilová.