Odborníci předpokládají, že případy, i vzhledem k nárůstu v jiných regionech, mohou narůstat. Olomoucko zatím patří k těm s vůbec nejnižším výskytem infekce.

„Ano, máme další podezření. V tuto chvíli už více než podezření. Laboratoř v Ostravě hlásila virus u dívky a v současnosti čekáme na výsledek testu od Národní referenční laboratoře v Praze,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci Martina Kundschofská.

Pravděpodobnost je vysoká

Pravděpodobnost, že dívka ochořela tímto virem, je podle epidemioložky vysoká.

„Byla přijata všechna potřebná protiepidemická opatření odpovídající situaci a zdravotnímu stavu dívky,“ uvedla.

Ten podle zdravotníků není nijak zneklidňující.

Dívka pobývala v cizině.

„Nákaza se ale objevila již po inkubační době, která by mohla odpovídat tomu, že se nakazila při pobytu v zahraničí. Je to tak na hraně,“ poznamenala epidemioložka.

V Olomouckém kraji doposud epidemiologové evidují 22 podezření na prasečí chřipku. Národní referenční laboratoří v Praze byla potvrzena pouze u osmnáctileté dívky z Olomouce, která se nakazila při pobytu v Anglii, kam se vydala zdokonalit jazyk.

Co do počtu nemocných je Olomoucký kraj v porovnání s ostatními regiony na konci pomyslného žebříčku.

„Jsme rádi, že je situace takto klidná, naopak oproti počtu případů hepatitidy typu A v tomto období loňského roku jsme na tom opravdu velmi dobře, dá-li se to tak říci. Doufejme, že to ještě dlouho vydrží,“ podotkla epidemioložka.

Kraj tvrdí, že je připraven

Kraj má schválený pandemický plán, který bude jakýmsi manuálem pro řešení takových situaci, má v rezervě nemocniční lůžka, nakoupí ochranné pracovní pomůcky pro potřeby lékařské služby první pomoci.

Dotváří také seznamy desítek chronicky nemocných a osob důležitých pro fungování regionu v případě pandemie. Ti dostanou podle strategie ministerstva očkování proti viru Pandemic (H1N1) 2009.