Pokud tedy na stávku dojde. Podle předsedy SPL Václava Šmatláka ještě uskutečnění stávky není stoprocentní.

„Na čtvrtek je naplánované jednání, teď je tedy řada na panu ministrovi. Čím více vyjádření pana ministra Němečka snažících se o konfrontaci lékařů s pacienty ale bude, tím bude riziko stávky větší," vyjádřil se pro Prostějovský deník.

Podle jeho slov pak v Olomouckém kraji hodlá stávkovat zhruba polovina praktiků.

„K pondělku se připojilo k plánování stávky asi padesát procent praktických lékařů v Olomouckém a pětapadesát v Moravskoslezském kraji," uvedl Václav Šmatlák.

Příčinami pro stávku doktorů by podle dřívějších vyjádření poskytnutých Deníku měly být úhrady od pojišťoven a obecně stav zdravotnictví.

Někteří lidé v ulicích Prostějova snahu SPL podpořili.

„Nějaké informace o chystané stávce jsem zaregistrovala. Pokud se týká úhrad, chápu to. přeci jen ti lékaři něco léčí a měli by ty úkony mít řádně proplacené," vyjádřila se Jana Lánská.

Opačného názoru naopak byla sedmapadesátiletá Andrea.

„Myslím si, že stávka není na místě. Úhrady mají solidně placené. Neznám lékaře, který by si žil špatně," uvedla žena. „Na druhou stranu uznávám, že by lékaři měli mít vyšší platy než řada jiných profesí," dodala.

200 tisíc měsíčně? Ano, ale i na nájem a sestry 

Jednotný názor na stávku však nepanuje ani mezi lékaři samotnými. Někteří se k ní pravděpodobně nepřipojí.

„Slyšela jsem o stávce v rádiu. Situace ve zdravotnictví není růžová, mělo by se ale spíše jednat a tlačit na vyšších místech. Ne stávkovat," uvedla praktická lékařka Ilona Korandová.

Ta se také ohradila proti slovům ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka ohledně platů lékařů.

V pondělí totiž prohlásil, že rád podpoří praktické lékaře, ale „určitě to nebude touto sumou, protože podle různých statistik průměrný příjem praktického lékaře je mezi dvěma sty tisíci až dvěma sty dvaceti tisíci korunami."

Tyto částky se prostějovská doktorka rozhodla uvést na pravou míru.

„Peníze sice takové dostáváme, ale celá tato částka musí pokrýt také například plat sestřičky, nájem, energie a vybavení. Lékaři tak zbude zlomek," vyjádřila se k výrokům ministra.

Právě na výsledku čtvrteční schůzky mezi Svatoplukem Němečkem a představiteli praktiků údajně závisí, zda nakonec lékaři své ordinace příští týden uzavřou.

„Naše vedení má mandát jednat. Pokud tedy výsledky schůzky budou aspoň částečně uspokojující, stávka se odehrát nemusí," odpověděl Václav Šmatlák na dotaz Prostějovského deníku, jak pravděpodobný tento tip protestu lékařů je.