Na uvolněném šestatřicátém kanále „po jedničce“ běží nyní digitální vysílání všech čtyř programů České televize. K jejich příjmu potřebuje divák buď nový televizor vybavený pro digitální příjem, nebo přídavné zařízení k analogovým přijímačům, takzvaný set–top box.

„Obyčejně je to tak, že starší lidé chtějí set–top box, mladí si rovnou koupí novou televizi,“ tvrdí Zápeca.

Nový set-top box je možné pořídit už od šesti set korun, cena kvalitních přístrojů se pohybuje kolem tisíce či dvanácti set korun. Zapojení těchto zařízení je poměrně snadné, složitější už je naladění. Kdo jej nezvládne, měl by pozvat odborníka.

„Trvá to asi půl hodiny, což bez cestovních nákladů přijde asi na sto padesát korun. Komu však tento přístroj dodáváme, má zapojení i předladění v ceně,“ uvedl Petr Zápeca.

Kvalitní anténa a kabely

Pro digitální příjem je důležitá i kvalitní anténa a kabely.

„Nezbytná je nepoškozená, správně nasměrovaná venkovní anténa, pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech, a anténní svod z odpovídajícího koaxiálního kabelu. Zásadní potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava převážné většiny systémů společných televizních antén v bytových domech,“ upozorňuje Štěpán Janda z České televize.

Úplný přechod k digitálnímu vysílání plánuje Česká televize na konec října příštího roku. Podle odborníků by se lidé měli připravit předem. „Je dobré nenechávat to na poslední chvíli. Teď nám třeba volá kolem padesáti lidí denně, což se opravdu nedá stihnout,“ říká televizní opravář Petr Zápeca.

Na Zlín nebo na Kojál

Ti, kdo si zatím nechtějí pořizovat digitální televizi, mají možnost nasměrovat svou anténu na zlínský vysílač. Ten stále vysílá analogově a je z něj možné chytat všechny stanice včetně komerčních. Jeho signál však pokrývá pouze asi osmdesát procent okolí Prostějova.

Naopak ti, kteří už se rozhodli pro digitální příjem a jsou v dosahu vysílače Kojál, si mohou lebedit. Od čtvrtka nově naladí digitální vysílání Novy, Primy, Novy Cinema, Primy Cool, TV Barrandov, zpravodajské Z1, Public TV a také rádia Proglas. Své vysílání totiž spustil druhý i třetí multiplex. Vysílání veřejnoprávní televize odtud běží na prvním multiplexu už delší dobu. (pam)