Stále více lidí proto řeší svou situaci tím, že raději vezmou práci na částečný úvazek. To je i případ sedmadvacetileté účetní Nikol.

„Po delší době se mi podařilo sehnat práci v oboru. Je to sice jen na půl úvazku, ale alespoň mám zaplacené sociální a zdravotní pojištění," pochvalovala si mladá úřednice. Doufá, že se časem v její firmě zlepší situace natolik, že bude moci pracovat na plný úvazek.

„Chtěla jsem si najít něco k tomu. Myslela jsem na nějaký úklid, vrátnou, šatnářku, zkrátka něco co by se dalo dělat večer nebo v noci. Jenže nic takového není, a pokud se nějaké takové místo vyskytne, je obvykle vyhrazené pro zdravotně postižené," posteskla si Nikol.

Vývoj nezaměstnanosti

Zatímco na prostějovském úřadu práce v srpnu připadalo na jedno volné místo rovných osmnáct uchazečů, na konci září to bylo skoro dvacet. Podle odborníků ale nejde jen o náhodný statistický výkyv.

„Od ledna 2011 byla vždy míra nezaměstnanosti nižší než ve stejném období předchozího roku. Od počátku letošního roku se ale tento rozdíl snižoval a v srpnu jsme měli poprvé vyšší nezaměstnanost než ve stejném, měsíci loňského roku," uvedl olomoucký analytik Úřadu Práce Jaroslav Mikšaník. Podle něj stojí za nárůstem nezaměstnanosti zřejmě především ekonomická situace podniků.

„V září vždy stoupne míra nezaměstnanosti. To je způsobeno především příchodem nových absolventů ze škol. Tentokrát ale firmy tolik nenabíraly a spíše se propouštělo," popsal situaci Mikšaník.

Na jedno místo 55 lidí

Na portálu Úřadu práce byla v pondělí pro Prostějovsko k dispozici necelá stovka volných míst. Nezaměstnaných je přitom v okrese přes pět a půl tisíce. Takže na jedno volné místo připadá zhruba pětapadesát lidí. Oficiální tabulky hovoří ale o podstatně menším počtu. Rozdíl je skrytý v místech pro veřejně prospěšné práce.

„To jsou místa zřizovaná obcemi přímo pro uchazeče o práci, takže se ani v nabídce neobjevují. Stejně tak máme nabídky od zaměstnavatelů, kteří si nepřejí je zveřejnit. Pracují s nimi tedy pouze zprostředkovatelé práce," vysvětlila ředitelka prostějovského pracoviště Úřadu práce Věra Crhanová.

Lidé zaměstnaní na veřejně prospěšných pracích tedy zmizí ze statistik, ale nikoli z pracovního trhu. Málokdo totiž hledá kariéru u koštěte a kleští na papírky.