Pobírají nízkou podporu v nezaměstnanosti a mají málo šancí sehnat dobrou práci. Přesto mají z čeho žít. Pracují totiž na černo. Takových lidí je na Prostějovsku spousta. Úřady však varují, že jim za nelegální zaměstnání hrozí pokuta až do výše deseti tisíc korun. Podnikatelům, jež je zaměstnávají, pak sankce v řádech milionů.

„Můj bývalý šéf ukončil provoz řetězce drobných provozoven. Dostala jsem výpověď a šla na úřad práce. Dali mi tam necelých osm tisíc podpory. To není žádná sláva,“ uvedla třicetiletá Martina z Prostějovska.

Kamarádka jí však brzy řekla o firmě, kde ji vezmou na černo.

Zaměstnávat na černo se firmám vyplácí

„Bylo to v potravinářství. Peníze jsem u nich dostávala na ruku, a to každý den. V součtu s podporou jsem si tak přišla i na víc než dvacet tisíc korun za měsíc,“ popsala.

Firmě vyhovovalo, že jim byla k dispozici kdykoli, když bylo potřeba.

„Samozřejmě mi také nemuseli platit zdravotní a sociální pojištění, ani za mě odvádět daň,“ poznamenala žena, která první dva měsíce u firmy pracovala každý den.

„Před nedávnem jsem si našla jinou práci. Tentokrát už na zaměstnanecký poměr,“ uzavřela.

Podobnou zkušenost má i sedmadvacetiletý muž, který žije na rozhraní prostějovského a olomouckého okresu.

K pěti tisícům podpory si přilepšuje dalšími deseti načerno

„Skončil jsem na pracáku, protože se mé místo rozhodl zaměstnavatel zrušit. Podpora mi pak dělala zhruba pět tisíc korun,“ řekl muž.

Své jméno do novin však v obavách z postihu uvést nechtěl. Práci sehnat nemohl, peněz měl málo.

„Zavolal jsem známému, který podniká, a ptal se ho, jestli o něčem neví. Nabídl mi, že pro něj můžu dělat jednoduché manuální práce. Vzal jsem to,“ popsal. Prý si přivydělá i deset tisíc korun za měsíc.

Jeden z drobných podnikatelů, který sídlí na Prostějovsku, přiznává, že nezaměstnaným práci dává.

„Podnikám v oboru, který funguje sezonně. Nikdy nevím, kolik kšeftů seženu, nemohu tak nikoho vzít do zaměstnání. A chlapi z pracáku jsou rádi, když mají u mě nějaké peníze navíc,“ poznamenal podnikatel.

Přivydělávat si k podpoře je možné, ale pouze do čtyř tisíc měsíčně

Stát dává možnost nezaměstnaným si přivydělat.

„Pouze však do výše poloviny minimální mzdy, tedy do čtyř tisíc korun za jeden měsíc,“ upozornil mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl.

Lidé si však nelegálně dokáží vydělat mnohem víc.

„Podobné případy se nám daří odhalit a to buď na základě průběžných kontrol, či oznámení,“ reagovala Hana Kristková, zaměstnankyně kontrolního a právního odboru Úřadu práce Prostějov.

Varovala, že podnikatelům či fyzickým osobám, kteří jsou nelegálními zaměstnavateli, hrozí pokuta až do výše pěti milionů korun.

„Osoby, jež se nechají nelegálně zaměstnat, pak můžou počítat až s desetitisícovou sankcí,“ uzavřela.