„Do konce června, tedy termínu ukončení akce, zde provedeme odbagrování dna, upravíme břehy a vybudujeme nový nátokový a výtokový objekt," řekl na břehu rybníka v Drozdovicích Petr Ullmann, stavební mistr z firmy Skanska. Tato společnost zakázku získala ve výběrovém řízení. Revitalizace přijde majitele nádrže, prostějovský magistrát, na necelé čtyři miliony korun bez daně.

„Tam vznikne poloostrůvek," ukazuje směrem k přítoku Ullmann.

Rybáři proti zavezení části vodní plochy nic nenamítají.

„To jde mimo nás. My si rybník od města pouze pronajímáme a jsme vděčni, že nám ho poskytují," vyjádřil se hospodář prostějovských sportovních rybářů Pavel Kosek, který se o plánovaném poloostrovu dozvěděl až od redaktorů Prostějovského deníku.

Náměstkyně primátora prostějovského magistrátu Ivana Hemerková vysvětlila, že na poloostrůvku mají zvířata najít možnost úkrytu a místo k vyvedení mláďat.

„Na průběh revitalizace dohlíží biologický dozor," zmínila v této souvislosti Hemerková.

Nezodpovědní lidé hází do rybníka saláty

Drozdovický rybník si oblíbily především kachny. K vidění jsou tam četní kříženci těchto divokých ptáků s těmi domácími. Usedlíci je tam chodili krmit, což využívali ke snadné obživě potkani. Radnice tam dokonce musela lidem zakázat odhazování zbytků potravin.

„Požádali jsme městskou policii, aby prostor kolem rybníka monitorovala a upozorňovala na důvody výskytu hlodavců. Na vině jsou nezodpovědní lidé, kteří kolem břehů nebo přímo do vody odhazují zbytky jídel. Nejsou to ovšem ti, kteří krmí vodní ptáky pečivem, ale ti, kdo se zbavují zbytků, jako jsou třeba saláty," připomněla Martina Cetkovská, vedoucí prostějovského odboru životního prostředí.