Míra nezaměstnanosti stoupla o procento a drží se tak těsně pod deseti. Prostějovsko je v tomto ukazateli na tom v kraji nejlíp.

Na jedno volné místo připadalo v prostějovském regionu na konci roku více než šestatřicet lidí. V listopadu to bylo přitom necelých třicet.

Na Olomoucku se uchází o jedno jedno volné místo sedmačtyřicet lidí oproti listopadovým třiadvacíti a v Jeseníku ještě o jednoho víc. Nejhorší situace v republice je v Třebíči, kde se o jedno místo uchází sedmdesát zájemců.

V nabídce úřadů práce v prosinci prudce padal počet volných míst.

„K určitému útlumu dochází vždy koncem roku. Letos byl ale pokles velice markantní. Přispěla k němu zřejmě nejistota zaměstnavatelů, kteří čekali na hospodářské výsledky z loňského roku a na zpřesnění zakázek do roku příštího,“ vysvětlil olomoucký mluvčí Úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Má ale i lepší zprávy. „Hned v prvních dnech ledna zase začaly zvonit telefony a počet nabídek začal zase růst,“ prozradil mluvčí.

Míra nezaměstnanosti v prosinci 2011 (v %)

okres Prostějov 9,8
okres Olomouc 10,1
okres Přerov
12,0
okres Šumperk 13,0
okres Jeseník 16,8
Olomoucký kraj 11,4
ČR 8,6

Zdroj: MPSV ČR

Dívají se na mne jak na obludu z pravěku

Nová pravidla ale komplikují život spoustě lidí, kteří jsou bez práce už delší dobu.

„Jezdil jsem s dodávkou u firmy, která zkrachovala. Od dubna jsem bez práce. Teď na mě padl ten los, že musím chodit na poštu se hlásit. To tam jdete půl hodiny předem, vystojíte si frontu a pak vás úřednice spucuje, že jdete pozdě. Tohle mi přijde opravdu nedůstojné,“ postěžoval si Ladislav z Prostějova.

Sám by šel raději pracovat.

„Já nechci od nikoho nic zadarmo. Kdyby místo podpory a různých dávek zařídili raději nouzové práce, hned bych šel. Stát by určitě ušetřil na těch, kterým se nechce dělat a ještě by za ty samé peníze bylo uklizeno, nebo by se mohlo něco postavit. Vyprávěl mi táta, že takhle před válkou štěrkovali silnice. Ale to si dneska nikdo z ministrů nedovolí ani navrhnout,“ uvažoval nezaměstnaný řidič.

Vyučil se tiskařem, ale pak přišel do Prostějova a vzal práci, která se mu nabídla. Krize ale firmu položila a výuční list s výborným hodnocením i dlouholetá praxe v řemesle jsou mu teď málo platné.

„V době, kdy jsem odcházel, sázeli jsme ještě z olova. Když o tom teď mluvím s mladými, dívají se na mě jako na obludu z pravěku. Takže v oboru určitě zaměstnání nenajdu,“ postěžoval si Ladislav. I mezi šoféry je podle něj velká konkurence a zaměstnavatelé sáhnou raději po mladších.