Parkuji vůz a scházím k laguně u Valáška, nejhlubšímu místu nádrže, kde se na ploše zhruba půl hektaru udržela voda. Po osmé hodině tam měl začít odlov zbylých ryb. Nezačal.

Setkání s pytlákem

U laguny, kde je rybolov zakázán, potkávám pytláka. Mladý muž je oblečený v maskovacím úboru a v ruce svírá rybářský prut – děličku.Plumlovská přehrada - 25.9.2012

„Jsem tady asi od sedmi. Cestou jsem na dně vyplašil skupinku divokých prasat. To byl dusot," usmívá se pod kšiltem khaki čepice mladík.

Ryby dle jeho slov na nástrahu nebraly. „Navázal jsem teda trojhák a zkoušel to na podsek. Něco se mi podařilo trefit, dostal jsem pořádnou pecku do prutu. Na břeh jsem tu rybu ale nedostal," prozradil mi.

Zmínil jsem se, že jsem novinář a u laguny čekám na profesionální rybáře z Povodí Moravy. Měli přijet odlovit ryby, protože lagunu brzy zasype zemina odtěžená při rekonstrukci hráze.

Muž se loučí a odchází do strmého břehu porostlého vysokým plevelem. Díky maskovacímu obleku splývá s okolím.

Odlov bez konce

Z houští dna se zvedne bažant. Ostře zaskřehotá a popoletí o nějakých deset metrů. Vstříc se mu za nadšeného tlukotu křídel hrne asi pětice slípek. U hráze si hlasitě odfrkne bagr. Do korby nákladní vozu zaduní zemina s kameny.Plumlovská přehrada - 25.9.2012

Je po deváté hodině, časně podzimní slunce začíná rozpalovat vzduch. Zatímco si svlékám bundu pod pláž u Valáška přijíždí osobní auto. K laguně míří dvojice mužů. Poznávám Pavla Koska, hospodáře prostějovských sportovních rybářů, a jeho kolegu.

„Tohle nesloví. Ryby zde budou z lodě honit stejně, jako loni," vrtí hlavou Kosek při pohledu na rozlehlou lagunu. Míní, že by měli prohloubit odtokový kanál a ryby pak dolovit v hluboké díře v něm.

Asi patnáct minut po hospodáři doráží k laguně terénní vůz Povodí Moravy. Na vozíku táhne plechovou loď a kádě. Ivo Krechler, šéf rybolovné čety, vystupuje spolu se dvěma pomocníky z auta. Obhlíží lagunu a chmuří se. Ví, že loni, za stejného stavu vody, se všechny ryby slovit nepodařilo.

Přesto rybáři snášejí loď a po chvíli už krouží lagunou. V podběráku jim končí elektřinou omráčené ryby – stříbřití malí cejni, žlutí kapříci, mramorově šedí úhoříci a pruhovaný, zubatý candátek. Velká ryba žádná.

„Může zde být tak dvacet tisíc kusů malých kaprů," odhaduje Kosek. Ryby se v laguně na jaře rozmnožily v rákosinách. Ve vodě pak plůdek našel dostatek potravy.Plumlovská přehrada - 25.9.2012

Loď přiráží ke břehu, rybáři lijí sesbírané rybky do kádě. Čeká je cesta na nedaleký rybník Bidelec.

Krechler stoupá do lodě. Pomocí podběráku vesluje po laguně a měří hloubku vody. Zjišťuje, že jde nejvýš o nějakých čtyřicet centimetrů.

Šér rybovolné čety se vrací na břeh. Souhlasí, že voda musí ještě opadnout. „Lagunu nejspíš dolovíme zítra," říká. Obává se, aby po odpuštění vody nezůstalo uprostřed bahnité laguny neslovitelné oko.

Nad rybáři přelétá volavka. Někde ze zpustlého hotelu Zlechov, který stojí na druhé straně, se valí šedý dým. Že by tam řádili bezdomovci, nebo zloději kabelů?

Oheň a dým u ZlechovaPlumlovská přehrada - 25.9.2012

Vydávám se po staré hrázi k hotelu. Přede mnou uskakují desítky žab. Obojživelníci našli v laguně, odvodňovacích kanálech a loužích na dně skvělé místo pro život.

Vydrápu se do svahu. Cítím štiplavý pach kouře a slyším bouchání. Zlechov a jeho blízké okolí upravuje parta chlapů. „Děláme zde od minulého týdne. Chceme to tady uklidit a zabezpečit," říká mi nedaleko ohně stravujícího klestí a jakousi dýhu jeden z mužů. S odporem popisuje, jak na podlahách našli spousty lidských výkalů.

K zaparkovanému autu se vracím přes rekonstruovanou hráz, chci se podívat na bagry. Pod chatou hrázného potkávám strojníka. Ptám se, zda neví, proč je hráz přes oficiální upozornění o její pondělní uzavírce stále otevřená.

„Nejspíš ji zavřou až v pondělí. To má začít rozebírání hráze," krčí muž rameny.