Míra nezaměstnanosti na Prostějovsku stále klesá. Na konci měsíce března se zastavila na hodnotě 5,7 procent. Od celorepublikového průměru, který činí 7,3 %, ji dělí 1,6 bodu.
„Na konci března jsme v databázi uchazečů o zaměstnání evidovali 3622 osob, což je meziměsíční pokles o téměř 250 nezaměstnaných. Oproti stejnému období loňského roku se počet lidí hledajících práci snížil dokonce o 25 procent,“ upozornil mluvčí Úřadu práce v Prostějově (ÚP) Adolf Tomandl.
Do evidence nezaměstnaných se v uplynulém měsíci přihlásilo 378 osob. To je podle statistik ÚP podstatně méně, než je průměr posledních deseti let. Obvykle se totiž v březnu jejich počet pohybuje okolo pěti set.
Sestupnou tendenci míry nezaměstnanosti ovlivňují dobré výsledky české ekonomiky, mírné klimatické podmínky letošní zimy a dřívější nástup sezónních prací v zemědělství a lesnictví. Ve stavebnictví k jejich přerušení tentokrát ani nedošlo.
„Počet nezaměstnaných postupně klesá a volných pracovních míst přibývá. V současné době je jich v nabídce ÚP téměř tisícovka. Řada z nich je vhodná i pro absolventy, málo míst je ale pro osoby se zdravotním postižením,“ poznamenal Tomandl, s tím, že oproti únoru se počet pracovních míst zvýšil o 50 a oproti březnu loňského roku dokonce o 150.
Zaměstnavatelé přitom mají zájem hlavně o pracovníky ve strojírenství. „Velmi žádaní jsou svářeči kovů, zámečníci, slévači, kováři, obráběči, truhláři a řidiči. Poptávka je také po švadlenách v oděvní konfekci a šičkách,“ dodal Tomandl. Naopak v nabídce uchazečů o zaměstnání převažují administrativní pracovníci.
Pokles nezaměstnanosti by měl podle odhadů pracovníků ÚP pokračovat až do letních měsíců, kdy se na trhu práce objeví absolventi středních škol.