Ivana Krejčí zároveň připojuje místa, kde se podle jejích informací ženy nejčastěji pohybují.

„Pohybují se například na Sídlišti Hloučela, víme že byly třeba v ulici A. Slavíčka. Házejí i lístky se jménem a telefonním číslem do poštovních schránek, na které se mají lidé ozvat v případě daru," dodává.

Se dvojicí, která se od lidí snaží získat peníze, se setkala i Tereza Kallová. Stalo se tak právě nedaleko největšího prostějovského sídliště.

„Viděla jsem je během čtvrtka v Melantrichově ulici a také mě chtěly zastavit. Byly to takové dvě starší dámy nad šedesát. Řekla jsem jim, že spěchám, což byla pravda," uvádí Prostějovanka.

Na Konicku se vyskytují falešní koledníci

Podle některých organizací pořádajících sbírky nejde o nic neobvyklého. Například ředitel Charity Konice Marek Navrátil potvrzuje, že už se s řadou takových případů setkal.

„Určitě se vždycky někdo s podobným nápadem najde. Šestnáct let koordinuji tříkrálovou sbírku a tak vím, že se například koledníci-podvodníci objevují každý rok a nejde o nic neobvyklého," vysvětluje Marek Navrátil.

Průkazy a zapečetěné pokladničky

Naopak Vít Forbelský z Charity v Prostějově si na podobné případy nevzpomíná.

„Ono je dnes těžké se vydávat při sbírce za někoho z charitativní organizace. Je ale pravda, že nejsme jediní, kdo během Tří králů vybírají. S tímhle nešvarem bojujeme zapečetěnými pokladničkami a průkazkami," říká Vít Forbelský, který pomáhá organizovat sbírky na Prostějovsku.

Způsoby zabezpečení proti podvodníkům zmiňuje i Marek Navrátil. Zároveň říká, že lidé už jsou opatrnější. A zvídavější.

„Lidé jsou už vychovaní k tomu, aby se ptali po dokladech či plné moci lidí, kteří vybírají do sbírky. Dobrovolníkům přímo říkáme, aby ukazovali potvrzení, že jsou skutečně s kasičkami do ulic vysláni Charitou," poznamenává s tím, že je teď důležité, aby byla veřejnost opatrná. Zároveň se však domnívá, že důvěryhodnost sbírek díky informovanosti lidí kvůli podvodníkům není ohrožená.

Právě falešní pracovníci charitativních organizací jsou však podle Lucie Malé důvodem, proč sama sbírkám nevěří.

„Nepřispívám, protože se bojím, že bych naletěla podvodníkům. Navíc nikde není jistota, že by peníze došly tam, kam by měly," uvádí žena z Prostějova.