„Výsledky posledních odběrů na plumlovské přehradě svědčí o rychlém a masivním nárůstu sinic, zaznamenali jsme také vysoké hodnoty chlorofylu. Krajská hygienická stanice proto hodnotí vodu stupněm čtyři jako vodu nevhodnou ke koupání. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a představuje zdravotní riziko při koupání," uvedl pro ČTK Karel Freudmann, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální při Krajské hygienické stanici v Olomouci.

Podle něj by se koupání měli vyhnout především děti, alergici či lidé s oslabenou imunitou. Ze zdravotních komplikací jim hrozí záněty spojivek, ale i vyrážky či průjmové onemocnění.

Plumlovská přehrada vždycky byla podle místních oblíbeným místem ke koupání bez ohledu na kvalitu vody.

„Pamatuji si, že když jsem byl malý, tak jsem se koupal v přehradě úplně normálně a nic mi nebylo. Kolikrát jsem z vody vylezl ven celý zelený od řas a všechno bylo v pořádku. Teď, když vylezu z vody, tak na mě nic nevisí, takže nevím, jak krajská hygiena mohla dojít k takovému zjištění," sdělil starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

„Zrovna včera jsem se v přehradě koupal a voda byla čistá. Samozřejmě, že nikdy nebude průhledná jako v bazéně, je to nádrž v přírodě, ale podle mého názoru je ke koupání stále vhodná," dodal. Na dotaz, jak si vysvětluje tak náhlou změnu naměřených hodnot, reagoval: „Nejspíš měření prováděli někde v zátokách, kde je stojatá voda a kumulují se tam řasy. Jinak to není možné."

Podobný názor sdílejí i členové oddílu dálkového zimního plavání, kteří v přehradě pravidelně trénují. „Včera jsme si byli zaplavat a nic se nám nestalo. Je pravda, že se nám voda zdá trochu zelenější, než tomu bylo pár týdnů zpátky, ale podle nás není závadná," řekla předsedkyně oddílu Dana Zbořilová.

„My se vody v přehradě nebojíme a ani bát nebudeme. Jsme pořádně otrkaní přírodními toky, ale chápu, že lidé s citlivější kůží mohou mít potíže," doplnila na závěr.

Romana Soukupová