Jejich zázemí totiž 18. ledna nevzplálo ani zásahem neopatrnosti, ani kvůli žháři.

Výsledek šetření potvrdila v pondělí mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

"Příčinou byla technická závada na kotelně. Vždy se možnost úmyslného založení požáru musí prověřit, v tomhle případě však bylo víceméně jasné, že k němu nedošlo," řekla pro Deník.

Nemalé problémy

Požár způsobil jak Lipce, tak obdobnému sdružení - škole Jistota - nemalé problémy. Nejenže se musí potýkat s materiálními škodami, plameny navíc narušily chod obou zařízení.

"Budeme mít nejméně dva týdny zavřeno," uvedla krátce po požáru Hana Vybíhalová, představitelka Lipky, k fungování denního stacionáře.

Jistota pak sice provoz nezastavila, značně ho však musela nečekané situaci uzpůsobit.

"Chod naší organizace požár velmi ovlivnil. Topíme nyní elektricky, není to však dostatečné - ve třídách i kancelářích máme zimu. Část tříd jsme také museli přemístit do prostor reálného gymnázia a na Komenskou ulici," informovala ředitelka Střední, základní a mateřské školy Jistota Marie Turková.


Kdy přesně by měla být poničená kotelna opravena zatím není jasné. Nicméně v běhu už je proces, na jehož konci by měla být známá výše škod.

"Nyní dokončujeme rozpočet na rekonstrukci kotelny. Kotle shořely docela, poničená je i další část zařízení," sdělila ředitelka Lipky Renata Čekalová k technickému zázemí budovy v ulici Tetín.  Původně stála kotelna necelý milion.

"Požádali jsme Krajský úřad Olomouckého kraje o povolení sbírky. Koncem týdne by měl rozhodnout," řekla dále. Jistota už nyní konto, kam by mohli lidé zasílat dary, zveřejnila - 86-7309540277/0100.

Magistrát pomoc zvažuje

Možnou pomoc bude zvažovat také magistrát. Na dotaz, zda nějakou finanční kompenzaci zařízení obdrží, ještě přesně představitelé města nedokázali odpovědět.

„Řešili jsme to na vedení města. Byli jsme informováni, že je Lipka pojištěná, navíc mají k dispozici dotace a sponzorské dary. Vyjadřovat se budeme po zjištění, jakou část škod pojišťovna proplatí,“ uvedl náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

V době nedávné přitom na Prostějovsku proběhlo několik veřejných sbírek. Příkladem může být třeba ta, která měla pomoci rodině Motalových z Lutotína po té, co jí shořel v srpnu dům. Dříve se dočkala obdobné pomoci i rodina z Čech pod Kosířem.

Známým příkladem se pak stala také sbírka, která měla pomoct s rekonstrukcí a nápravou škod po požáru Plumlovského zámku.