„Vojto, přišla ti esemeska, nehoří někde? Vojto!?," hledá Renata svého oddaného hasiče a není v tom sama. Je večer, v oknech jinak klidného Ptení se začíná rozsvěcovat. 18:51 od hasičské zbrojnice odjíždí avie s osmi ptenskými hasiči směr Vícov. „Kolikátka to je? Tome, najdi to na navigačce!" 18:56. Odbočka na Plumlov, novostavba. „Jsme na místě!" Za jednotkou už míří i tatra s vodou.

Sedíme v autě, čekáme na pokyny.

„Do komínové šachty jsme nasypali písek, uvnitř je to teď začouzené," dává řeč velitel vícovských hasičů s ptenským. 18:58:23 „Chlapi, berte dýchací přístroje!" Už jsou na místě i profíci z Prostějova.

Ptenští zatím zkoumají v dýchacích přístrojích vnitřní prostor. 19:02 mají akci pod kontrolou prostějovští hasiči. „No, nic vyberte, to," přenechávají profesionální hasiči po ohledání komína další práci na těch dobrovolných.

„Vy zůstaňte venku, ať tam nenašlapete. My to zatím vyberem," dává ptenský velitel pokyny svým chlapům, aby zbytečně nenašlapali. Po patnácti minutách je po všem.

Požár ve Vícově byl úspěšně uhašen. Do jaké akce hasiči jedou, ale nikdy neví. Hlášení centrály vždy popisuje jen co a kde hoří, počet osob, stupeň požáru. Ten vícovský měl jedničku, což je nejnižší stupeň.

„Jakmile mi přijde esemeska, nepanikařím, ale určitý strach tam je. Člověk nikdy neví, co ho čeká. Uklidním se až v autě. Až vím, že auto rychleji jet nemůže. Před tím je ale na nás, jak rychle se připravíme na výjezd," říká pětadvacetiletý člen ptenské jednotky Vojta Peterka.

Práce dobrovolných hasičů je neocenitelná. Výjezdová jednotka sboru byla zřízena jako organizační složka dobrovolných hasičů obce s označením JPO III. Na okrese je až pětadvacet jednotek s tímto označením. Nyní si dobrovolní hasiči, díky penězům od obce, opravují hasičskou zbrojnici. Do budoucna by se jim ale hodila i lepší výbava. Stará tatra už si něco pamatuje a výměna cisterny by také nebyla na škodu. Sem tam si ale hasiči vypomohou i jinak, kromě plesů, zábav či každoroční ochutnávky vína za místní sokolovnou například v loňském roce nafotili kalendář, kde pózuje dvanáct sličných hasiček.