Nejen díky dvěma domům, které jsou zde před demolicí, ale také pro ohořelý rodinný domek a také sousední budovu, budovu obecního úřadu.

Obě stavby v sobotu kolem patnácté hodiny zachvátil požár, s nímž dlouhé hodiny bojovali hasiči.

"Zásah to byl dlouhý. Oheň byl nahlášený v patnáct hodin až po jednadvacáté hodině však hasiči končili se svou prací," řekla k požáru mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacziková.

Na místě měli její profesionální kolegové z Prostějova a dobrovolní požárnici z Lutotína, Přemyslovic, Kostelce a Čech pod Kosířem co dělat. Bojovali totiž s plameny celkem na třech budovách - kromě domu a obecního úřadu ještě v garáži.

Shořela dílna i dětský pokoj

Majitel, Stanislav Motal, měl však aspoň trochu štěstí: auto se zde v době požáru nenacházelo, navíc při něm nebyl nikdo zraněn.

"Lehla popelem dílna s veškerým vybavením, stejně tak dětský pokoj. Co se podařilo zachránit, to je stejně navlhlé a zapáchá, bude se to muset vyhodit," uvedl majitel pro Deník.

Největším problémem však je pojištění. "Koupil jsem dům před třemi lety. Pojištěný nebyl," uvedl s tím, že podle všeho za požárem mohla stát vadná elektroinstalace. "Alespoň podle vzhledu jedné ze zásuvek," poznamenal Motal.

Dům zapálila varná konvice?

K této verzi se také přiklání samotní hasiči. Podle vyjádření Vladimíry Haczikové požár, který po sobě zanechal předběžnou škodu jeden a půl milionu korun, vznikl pravděpodobně závadou spotřebiče.

"Pravděpodobně se tak stalo od některého menšího kuchyňského, varné konvice snad. Vyšetřovatelé pracovali i s verzí cizího zavinění, později ji však vyloučili," informovala mluvčí.

Zcela bez škod nakonec nezůstala ani obecní budova úřadu. Jak ale potvrdil starosta Miroslav Hochvald, na jeho chod neměl požár vliv. A na lutotínském majetku tolik škod nenapáchal.

"Ještě nemáme škodu přesně vyčíslenou, předběžně byla určená s pomocí hasičů na padesát tisíc korun. Ohořela nám fasáda na dvou stranách budovy a rozpustil se na ní polystyren ze zateplení. Měli jsme ale ještě docela štěstí," uvedl starosta. Ten podle dostupných informací přislíbil rodině, které poničily plameny domov, pomoc.

Pomoc hasičů i obce

Stanislav Motal si pak jak hasiče, tak přístup obce nemůže vynachválit.

"Hasiči byli úžasní, jejich zásah profesionální. Hodně pomohli s vynášením věcí, co se dají zachránit. Vedení obce pak bylo také výborné, starosta mi nabídl pomoc a pomohl s uskladněním věcí, které se podařilo zachránit," sdělil majitel domu.

V souvislosti s požárem už se začíná mluvit také o bezúročné půjčce nebo veřejné sbírce. S tou mají zkušenost v nedalekých Čechách pod Kosířem, kde takto lidé loni pomohli s následky požáru místní rodině.