Plumlov

Jedním z takových míst je i Plumlov, kde nezvítězilo uskupení dlouholetého starosty Adolfa Sušeně (ODS+NK), ale KDU-ČSL s jedničkou Gabrielou Jančíkovou. Tato strana získala dvacet čtyři a půl procenta, občanští demokraté se museli spokojit se třetím místem. Druhé totiž skončilo Sdružení Nezávislých pod taktovkou dosavadního místostarosty Martina Hyndricha.

I když v Plumlově vyhrála KDU-ČSL, stále je možné opakování situace z minulého období, protože ODS+NK, Sdružení Nezávislých a TOP09 získali dohromady 9 mandátů, což by jim na vládnutí stačilo. Ovšem vše je otázkou právě probíhajících jednání.

„Dopadlo to jak to dopadlo. Je to odraz toho, že naše strana ztratila celorepublikově kredit. Jsme ale pozvaní na zítřejší jednání, tak uvidíme," vyjádřil se Adolf Sušeň, jehož ODS usilující o hlasy společně s nezávislými kandidáty skončila tři a půl procenta za vítěznou stranou. Dosavadní starosta přitom získal nejvíce preferenčních hlasů.

Gabriela Jančíková mezitím plánuje jednání na příští dny.

„Vyjednávání už začalo. Jsme zastánci velké koalice, jednat tedy budeme se všemi. V radě může být pět lidí, pro zástupce šesté strany bychom chtěli, aby se mohl alespoň účastnit rady," doufá ve změnu v Plumlově Gabriela Jančíková.

Ta zároveň dodala, že jsou věci, které bude chtít prosadit za každou cenu.

„Jde nám o větší apel na peníze z dotací, personální audity či využívání autokempu Žralok a zámku. Dále považujeme za tristní, že dodnes není městský úřad napojený na kanalizaci," vypočítává lídryně vítězné kandidátky.

Konice

Vyrovnané bylo volební klání i v Konici. Zde sice dosavadní vedení města. STAROSTOVÉ a NEZÁVISLÍ, vyhráli rozdílem sedmi procent, za nimi se však natěsnalo hned pět stran s více než desetinou hlasů. 

Starosta František Novák podle svých slov doufá v rozumný kompromis všech zastupitelů.

„Bylo by to pro Konici jen dobře. Chtělo by to rychlé jednání, aby samospráva fungovala jak má a byl včas projednaný rozpočet," konstatoval starosta Konice a zároveň vítěz voleb.

Kostelec na Hané

Zcela suverénně naopak hlasovací klání ovládl současný první muž Kostelce na Hané Ladislav Hynek.

Jeho ČSSD zde získala přes čtyřicet procent hlasů a k nadpoloviční většině v zastupitelstvu chybí sociálním demokratům jediný hlas.

„Při vyjednávání o koalici se budeme především řídit výsledky voleb. S programy stran to nebude zase tak těžké, jsou totiž do značné míry shodné. Výsledek je pro nás každopádně velkou výzvou. Teď jen neusnout na vavřínech," vyjádřil se Ladislav Hynek.

Němčice nad Hanou

Také v Němčicích nad Hanou uspěla sociální demokracie a obhájila tak své vládnutí. Výsledek však nebyl zdaleka tak jednoznačný.

Nejsilnější strana zde získala necelých sedmadvacet procent.

Podle starostky Ivany Dvořákové, která vedla vítěznou kandidátku, nebudou jednání jednoduchá.

„Jsme v kontaktu s nezávislými kandidáty, bývalou ODS. Jednání s komunisty jsou zatím bez výsledku. Očekávám obtížné vyjednávání i přesto, že koalice z radnice získala osm mandátů a opozice sedm," uvedla starostka.