O plánu vyrobit dvojici vitráží informoval první náměstek primátorky Zdeněk Fišer už v květnu minulého roku. Definitivní rozhodnutí o jejich výstavbě mohl vyslovit až nyní na tiskové konferenci Rady města Prostějova.

„Odsouhlasili jsme výběrové řízení na výrobu vitráže Národního domu. Celá rekonstrukce bude placena z prostředků ITI a jednou z podmínek byla i obnova původních prvků, které byly v době nacistické okupace odstraněny,“ řekl.

Místa, kde byla v minulosti tato díla umístěna, jsou dnes zazděná. Konkrétně se jednalo o elipsu na stropě divadelního vestibulu a lunetu nad balkonem divadelního sálu.

„Bohužel se dochovaly jen takové schematické náčrty, původní segmenty se nedochovaly. My jsme proto oslovili akademického malíře Jana Jemelku, který spolupracuje s památkovým ústavem. Ten jeho návrhy odsouhlasil a teď se jedná o vypsání výběrového řízení," dodal Fišer.

Na zkrášlení prostějovské secesní chlouby se těší i jeho návštěvníci.

„Ráda slyším o tom, že by se vitráže mohly do Národního domu vrátit. Podle mě tam chybí. Nyní poměrně temný divadelní vestibul díky jedné z nich nádherně ožije hrou světel a stínů," řekla pravidelná návštěvnice divadla Milada Součková.

Divadelní vestibul si ale na své zkrášlení ještě bude muset chvíli počkat, rekonstrukce však nezasáhne do činnosti divadla. „Obnovu chystáme příští rok, v době divadelních prázdnin,“ dodal náměstek primátorky.