„Pamatuji si, jak jsme s kluky ten potok přejížděli s trakaři, bylo v něm málo vody a tekl mělkým korytem, žili v něm ryby a raci. No, s tím, jak vypadá dnes se to vůbec nedá srovnat," zavzpomínal František Maleček z Myslejovic.

Vesnici na úpatí Drahanské vrchoviny trápí potůček, který však usedlíci nazývají pro jeho vzhled a „vůni" stokou. Ti, kterým potok protéká zahradou by uvítali jeho celkové zatrubnění.

„Může to být snad i čtyřicet let, co potok zatrubňovali, navezli sem trubky, udělali jednu část, pak druhou, pak trubky záhadně zmizely a zbytek zůstal nezatrubněný," popsal chalupář Josef Majer, který se svou manželkou Ivou pobývá právě na místě, kam trubky před čtyřiceti lety nedosáhly.

Koryto plné splašků

František Maleček žije v Myslejovicích od narození a takové problémy nepamatuje.

„Jak ta voda teče, podemílá břehy a koryto se také pořád rozšiřuje. Nejvíc mi vadí, že korytem proudí bůhvíjaké odpady. Někdo tam vypouští žumpu, ale musí to být podle mě někdo, kdo doma ještě chová hospodářská zvířata. Myslím, že třeba od dvou lidí by taková špína netekla hodinu a víc," uvedl František Maleček a dodal, že zápach se z potoka nejvíc line brzy ráno nebo večer. Problém současné doby jsou hlavně moderní pomocníci jako je třeba splachovací záchod, myčka nádobí nebo automatická pračka.Potok bere zeminu a zapáchá. Po jeho zatrubnění usedlíci volají už léta. Před více než měsícem už vyhlíželi bagry, teď ztrácí trpělivost.

„Kolikrát je vidět, že v té vodě plavou mydliny, lidé mají více automatických praček, také suchý záchod nahradil ten splachovací, takže teď všechny odpady tečou potokem, i když dřív to bylo bez problémů," doplnila Františka Malečka usedlice Ludmila Dopitová.

Podle místních a obyvatel žijících v okolí potoka, který se za léta několikanásobně prohloubil by se měl potok zatrubnit. Na problém obec usedlíci upozorňují už delší dobu. V roce 2009 zatrubnění nechtěl povolit Odbor životního prostředí.

„Vodní toky se nemají zatrubňovat, nejde o to, jestli někdo něco potokem vypouští nebo nevypouští. Potok by měl zůstat přirozený a za vypouštění žumpy do potoka hrozí sankce, jejichž výše se liší podle toho, zda je viník fyzická nebo právnická osoba," řekla vedoucí Odboru životního prostředí Martina Cetkovská.

Povoleno, ale nic se neděje

Myslejovice podaly před pěti lety žádost o povolení svedení potoka do rour v podzemí. Vodoprávní úřad po projednání s Odborem životního prostředí v krajním případě zatrubnění potoka povoluje. Obec nyní povolení má a před měsícem upozornila starousedlíky v okolí potoka na možné práce na jejich zahradě. Dělníci ale na pozemky dodnes nepřišli.

„Oslovili jsme třináct firem, tři z nich přišly s nabídkou zatrubnění. Všechny by nám to udělaly, ale za částku, která se pohybuje okolo dvou a půl či téměř čtyř milionů, což je moc. My jsme počítali tak s milionem a půl na dokončení zatrubnění. Navíc odbor životního prostředí velmi zřídka nechá nějakou obec zatrubnit tok," řekla starostka Myslejovic Anna Ondrouchová.

„My se zatrubnění s povolením odboru životního prostředí nyní rozhodně nebráníme, ale hledáme nějakou levnější variantu," dodala.

Lidé si zoufají

Usedlíci mají strach, že obec jako správce potoka zatrubění nikdy nedokončí.

„Nejdříve jsme někdy v dubnu sepisovali na schůzi občanů, kterých se to týká smlouvu o vstřícnosti k pracovníkům na pozemcích v okolí potoka, a pak jako dotčení občané jsme dostali dopisy, že se akce neuskuteční, že na to obec nemá, i když posledních pět let obec tvrdila, že peníze nejsou problém. Takže můžeme třeba zase čekat dalších třicet let a potok bude dále škodit a dělat problémy," má strach rodák František Maleček.