V roce 2016 klub obdržel dotace ve výši 2,8 milionu od města a 1,34 milionu od kraje. O rok později pak žádal 3,8 milionu od města a 1,4 miliony korun z kraje, klub ale přitom čelil exekucím vy výši 600 tisíc korun. V čestném prohlášení všakTomiga uvedl, že na něj žádné exekuce vedené nejsou.

A právě to má být nyní předmětem policejního obvinění.

„Je stíhaná jedna fyzická a jedna právnická osoba,“ potvrdil státní zástupce Jaroslav Miklenda. Podle informací MF Dnes je stíhanou osobou právě Tomiga.

„Z mého pohledu to bylo formální pochybení. Ano, chyba to byla u mě. Žádný exekutor ale nepřišel zabavovat, nikdo nám ani nestrhával peníze z účtu," řekl již dříve Deníku Michal Tomiga, který současné obvinění komentovat nechce.

„Nechci se k tomu vyjadřovat, necháme to na soudu,“ odvětil Tomiga.

Odstrčil: Mohu klidně spát

Když Tomiga z vedení spolku odstoupil, klubu se ujal Vladislav Odstrčil. Ten nyní posun celé záležitosti do roviny policejního obvinění vítá.

„Všechny indicie ukazují, že k nějakému úniku financí docházelo. Obvinění je ale jedna věc a vím, jak tyhle akce probíhají, takže bych to nepřeceňoval,“ poznamenal Odstrčil.

Ten v době, kdy klub přebíral, o problémech podle svých slov nevěděl.

„Já mohu spát klidně, nicméně celá ta situace mě mrzí. Myslel jsem, že proběhne oddlužení. Účetnictví jsem nikdy nepřevzal a nevěděl jsem, jaký je stav. Jen jsem se postupně o některých věcech dozvídal a také jsem podával žaloby. Očekávám, že se prokáže, že spolek byl zadlužen uměle. Jsou tam jasné indicie, že peníze směřovaly jinam,“ řekl Deníku Vladislav Odstrčil.

Kauza vyvolávala spory i na jednáních zastupitelstva města Prostějov. Opozice požadovala odvolání náměstkyně Hemerkové, která žádosti o dotace kolegům předkládala.

„Magistrát se do vyšetření kauzy vyjadřovat nebude,“ uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková, která se v minulosti bránila tím, že od vedení spolku dostala falešné informace.

Švec: Byly to peníze vyhozené do škarpy

Město na celou věc reagovalo podáním trestního oznámení na Tomigu a přihlásilo se ke škodě ve výši 500 tisíc korun, která měla městu udělením dotace vzniknout. Tuhle žádost pak ale město podle opozice odvolalo.

„Nejenže město nepožaduje navrácení podvodně získaných 2,8 milionu korun, kde argumentují tím, že to děti probruslily, ale už nevymáhají ani těch 500 set tisíc. To byly přitom peníze vyhozené do škarpy,“ zlobí se František Švec z hnutí PRO2016.

Ten kritizoval udělení dotace již dřív.

„Upozorňoval jsem paní náměstkyni, že je pan Tomiga v exekuci, ale ona vždy říkala, že podepsal čestné prohlášení. Já jsem ale říkal, že nečestný člověk nemůže podepsat čestné prohlášení. Chtěl jsem, aby to zkontrolovala, ale paní náměstkyně tvrdila, že žádostí jsou stovky a nemůže všechny kontrolovat,“ uvedl Švec.

V současné době už mládežnický hokej v Prostějově spadá pod klub SK Prostějov 1913, který vznikl v srpnu roku 2016 a do kterého přešla část trenérů i dětí právě z Jestřábů. Postupně se mezi vedením mládeže Jestřábů a nově vzniklým klubem rozhořely spory o prostor na ledě a v šatnách a později také o dotace.

Když se na jaře 2017 ukázalo, že byl spolek LHK Jestřábi v době žádosti o dotaci v exekuci, zastupitelé odmítl klubu dotaci poskytnout a předseda Michal Tomiga v klubu skončil. Jeho nástupce Vladislav Odstrčil pak informoval veřejnost o nesrovnalostech v účetnictví. Hokejový svaz kvůli nesplaceným závazkům vystavil působení mládeže Jestřábů stopku a v říjnu 2017 spolek spadl do insolvence.

Luňák: Pan Tomiga už nemá s prostějovským hokejem nic společného

Ke konci roku se předsedou spolku stal šéf seniorského klubu LHK Jestřábi Prostějov Jaroslav Luňák.

„Můj vstup do spolku byl čistě účelový, protože jsem chtěl chránit licenci, která je vázaná na tom spolku. Subjekt LHK Jestřábi A tým poskytl spolku takový peněžitý dar po dobu pěti let, aby zaplatili jeho oddlužení. Pan Tomiga už nemá s prostějovským hokejem nic společného,“ vysvětloval nedávno sám Luňák.