Již v minulých letech zde poštolky sídlily na jiné straně budovy, ale po rekonstrukci oken zde pro ně už není místo.

„Speciálně vyrobená a umístěná budka od ornitologů se jim evidentně nelíbí a zahnízdily na plechovém parapetu,“ komentovala neobvyklé hnízdiště ředitelka školy Ivana Hemerková.

Z pěti vajec se vylíhla mláďata, jedno z nich má na sobě ještě prachové peří. O víkendu jedno z mláďat spadlo na střechu a pak na zem. Odhopsalo na parkoviště, kde ho posléze našel školník a vrátil ho zpět.

„Syrové maso ještě neumělo moc trhat. Krmili jsme ho hovězím masem z konzervy pro kočky. Docela mu chutnalo. Myši kvůli němu chytat nebudu,“ směje se ředitelka školy.

„Poštolky si v poslední době oblíbily městské aglomerace. Často se stává, že ptáčata vypadnou na zem. Lidé je mohou krmit kousky syrového drůbežího masa. Jelikož dravci vodu nepijí, stačí jim maso namočit do vody nebo vaječného žloutku,“ radí vedoucí záchranné stanice v Němčicích Drahoš Kňourek.

Rostoucí mláďata se na parapetu školy tlačí ve stísněném prostoru. „Doufám, že nespadne další. Je nádherné pozorovat je zblízka. Nechápu, jak tam mohly přežít tu větrnou smršť. Zřejmě už brzy odletí, ale dokud jsou zde, skvěle odtud plaší holuby,“ dodala ředitelka.

Dana Hrubá