Vedení obce se rozhodlo vyjít poště vstříc a zasadit se o zachování místní pobočky.

„Právě jsme měli jednání o možných řešeních. Nabídli jsme zástupcům České pošty prostory, které by měly vyhovovat všem požadavkům. Slíbili, že se co nejdříve ozvou,“ uvedl v pondělí odpoledne starosta Mostkovic Jaroslav Peška. Rozhodnutí by prý mohlo padnout už během dneška.

Pošta ale už před časem oznámila, že stejně hodlá mostkovickou pobočku zrušit kvůli prodělečnosti. Pokud by k tomu opravdu došlo, pak by zřejmě do Mostkovic zajížděl motorizovaný doručovatel.

Franšíza v podobě poštovny

Jiným řešením by pro občany Mostkovic mohla být takzvaná franšíza. V případě České pošty jde například o takzvané poštovny. Její provozovatel neboli franšízant podniká na vlastní účet, investuje vlastní kapitál a podobně. Musí však dodržovat závazná pravidla týkající se firmy, sortimentu zboží či služeb, technologických či prodejních postupů a podobně.

„Poslední poštovna byla například otevřena na Sněžce,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

V místech, kde se provozování poštovních služeb ujme někdo jiný, si tak lidé chodí pro dopisy třeba do obchodu. Jako například v Sebuzíně u Ústí nad Labem. Zde vydává dopisy v místní večerce vietnamský obchodník Trung Dao Xuan.

Kladky poštu zachránily

Před více než dvěma lety uhájili poštu před zrušením v Kladkách. Ovšem za cenu dramatického zkrácení pracovní doby.

„Nyní má otevřeno každý všední den od půl třetí do čtyř. Lidé v obci to přesto uvítali a jsou rádi, že kamenná pošta u nás stále funguje,“ komentoval situaci starosta Kladek Josef Hofman. (pam)

SOUVISEJÍCÍ: FOTO: Pošta v Mostkovicích končí. Prý kvůli záchodu

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku