„Návrh musí nejdříve schválit zastupitelstvo. Věřím, že hlasování bude jen formalitou. Byl bych rád, kdyby u nás sluneční elektrárna vznikla. Tento způsob získávání energie považuji za nejvhodnější a velice šetrný k přírodě,“ řekl starosta Dzbelu František Hájek.

Zatím není úplně jasné, kde by měla sluneční elektrárna stát. „První možností jsou louky mezi Jesencem a Dzbelem. Druhá varianta je, že elektrárnu necháme postavit nedaleko zdejšího kravína,“ podotkl.

Výhodou elektráren podobného typu je jejich mobilita. Instalace a případná demontáž zařízení není nijak složitá a časově náročná. Jako hlavní problém realizace stavby vidí Hájek potřebu změny územního plánu a schválení příslušných úřadů.

Elektrárna by dodávala energii do místní sítě. Část finančních výnosů z prodeje elektřiny by si rozdělila obec a pronajímatelé, případně prodejci pozemků.

„Podle mě je to dobrá věc, která přinese do obce peníze. Bude se nám tu lépe žít, když ušetříme a opravíme chodníky a silnice,“ řekla jedna z místních obyvatelek Marie Drahokoupilová.