Jedna ze dvou poboček, které se Česká pošta (ČP) chystá v Olomouckém kraji na konci roku zavřít, je v Kladkách na Prostějovsku. Pošta přitom zavře 179 filiálek v celé republice. Změní na těchto místech formu obsluhy, což se v podstatě rovná zrušení kamenné pobočky a zavedení takzvaného mobilního pošťáka. Ten bude zajišťovat potřebné služby.

„V úterý přijeli zástupci pošty a postavili nás před hotovou věc,“ informoval starosta Kladek Josef Hofman. Jednání sice v úterý proběhlo, ale starostovo naléhání na zachování pobočky Českou poštu neoblomilo.

„Argumenty, že pošta je v obci od nepaměti, že patří k vesnici stejně jako kostel nebo škola a že jsme na konci okresu i kraje, je vůbec nezajímaly,“ doplnil starosta. Zástupci pošty zdůvodňovali svůj postoj tím, že pobočka je v červených číslech.

„Momentálně nám zachování peněžních služeb nepotvrdili,“ konstatoval Josef Hofman.

Komentář České pošty se Deníku nepodařilo získat ani po dvou dnech telefonování a zasílání e-mailů. V pátek před polednem přišel z odboru komunikace ČP vysvětlující email, v němž stálo:

„Tisková mluvčí Dita Václavíková má celý den různá jednání. Proto momentálně nemůžeme na vaše dotazy odpovědět. Paní Václavíková bude schopna na tyto otázky reagovat pravděpodobně až v pondělí.“

Lidem v Kladkách zrušení pošty samozřejmě vadí. Nejčastěji mezi lidmi zaznívají věty: „Jestli budeme muset na poštu autobusem do Hvozdu, tak nám cestování zabere půlku dne. A jak starší lidé zaplatí složenky?“ Nebo: „Jak se budou v zimě posílat balíky, to budeme stát venku a čekat ve sněhu na pošťáka?“

Tisková mluvčí ČP Dita Václavíková ve čtvrtek pro Český rozhlas uvedla, že starostové, kteří chtějí kamennou pobočku ve své obci zachovat, mohou si ji zřídit pod obecním úřadem nebo formou franchisu, což je jakýsi pronájem poštovny.

„O těchto možnostech vůbec nic nevím,“ uvedl starosta Hofman s tím, že by potřeboval dostat konkrétní nabídku a zjistit, jak lze takovou pobočku zřídit.

„Ale pokud by to stálo desetitisíce měsíčně, tak to si jako malá obec nemůžeme samozřejmě dovolit,“ upřesnil starosta Kladek a na závěr se zeptal: „Všichni hradíme poštovní služby, tak proč bychom měli ještě platit udržení provozu pošty?“

Stejně argumentuje i Ivana Picková, tisková mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů. „Příjmy konkrétní pošty nesouvisí s tím, jaké náklady tato pošta má. Cena, kterou hradí zákazník při podání, pokrývá náklady úplně jiných pošt,“ tvrdí Picková.

Sdružení upozorňuje také na funkci pošty jako bankovní instituce. „Ve vesnickém prostředí nahradila pošta finanční instituce, bez jejichž služeb se mnozí obyvatelé venkova neobejdou. Poštovní spořitelna proměnila úřadovny v banky, které jsou jinak od vesnic vzdálené několik kilometrů,“ dodává k tomu Michal Kebort, finanční specialista Sdružení obrany spotřebitelů.

Chtít po seniorech, aby začali využívat internetbanking nebo platbu přes mobil, je čirá utopie. Česko k tomu však pomalu ale jistě spěje. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas má totiž v plánu začít v roce 2010 vyplácet důchody bezhotovostní cestou.