Pokuta hrozí několika úřadům v regionu, které v úterý pověsily na značku začátek obce ceduli s nápisem Daňově diskriminovaná obec. Pokud na takto označenou značku policisté narazí, musejí to nahlásit správnímu úřadu. Odborníci však doposud nevědí, zda se opravdu jedná o přestupek. Na Prostějovsku se to týká osmi obcí.

„Pokutu budeme řešit, až ji dostaneme,“ reagoval starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. V obci označili všechny příjezdy cedulemi a chtějí je ponechat na značkách čtrnáct dní.

V Držovicích už cedule sundali

V Držovicích nechali cedule jen jeden den.

„Sundali jsme je proto, že byly jen z tvrdého papíru a nevydržely by. Navíc nevíme, jak by na ně reagovala dopravní policie,“ uvedla starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Policisté budou podle Vítězslava Matyáše, vedoucího prostějovského dopravního inspektorátu, nekompromisní.

„Pokud zjistí, že jsou na značkách cedule, oznámí to správnímu orgánu k dořešení,“ konstatoval Matyáš. Tvrdí, že obce by neměly na daňový problém upozorňovat takovýmto způsobem.

Na přestupek to nevypadá

Podle úředníků však není jisté, zda se starostové nějakého přestupku vůbec dopustili. Poslanci v roce 2007 schválili novelu zákona o pozemních komunikacích. Vyjmuly přestupky ohledně zničení značek a zařadili je do zákona o pozemních komunikacích. Značky by tak měly být součástí komunikace.

Zákon popisuje způsoby poškození, poničení nebo zakrytí dopravní značky.

„Podle mého názoru je to v tomto případě na hraně, já osobně bych to neoznačil jako poškození značky,“ konstatoval Miroslav Nakládal, vedoucí odboru dopravy prostějovského městského úřadu.

Jeho stanovisko potvrdila i vedoucí oddělení přestupků Dagmar Nováková.

„Takový případ bychom museli podrobně prozkoumat. Domnívám se však, že obce přestupek nespáchaly. Značku nepoškodily, nezničily, ani nezakryly. Pouze na ni něco nalepily,“ vysvětlila Nováková.

Cedule upozorňující na diskriminování místních samospráv vyvěsili v Čelechovicích, Dobrochově, Drahanech, Držovicích, Dzbelu, Rakové u Konice, Srbcích a Vrbátkách.

SOUVISEJÍCÍ:OBRAZEM: Obce protestují cedulemi proti dělení daní