Ministerstvo zdravotnictví uklidňuje volnočasové organizace a jejich zřizovatele, že se pokuty budou udělovat až po neuposlechnutí výzvy k dodatečnému doložení dokladů a výši případné sankce bude posuzovat případ od případu.

Organizace pořádající akce pro děti se však ptají, proč by měly vůbec v takové situaci platit.

„Jak můžou za něco takového dostat pokutu pořadatelé akce? Můžu si o tom myslet co chci, pokud je to ale nařízené, nedá se s tím nic dělat. Ale nelíbí se mi to," říká Eva Bašková z němčického Domu dětí a mládeže Orion.

Naopak Lenka Černochová z prostějovského Červeného kříže se diví, jak je možné, že se neočkované děti vyskytují.

„Očkování dětí si hlídají rodiče společně s pediatrem. V dnešní době není podle mě možné nebo je přinejmenším velmi obtížné být bez očkování. Pokud je povinné, tak by ho rodiče se svým dítětem měli podstoupit," vyjadřuje se pracovnice Červeného kříže, který pořádá příměstský tábor.

Větší počet táborů pro mladé Prostějovany pořádá místní sporcentrum. O tom, že existují postihy za dítě bez doložení povinného očkování, jeho ředitel Ivan Nedvěd ví. Stejně tak o změnách, které ze sněmovny mohou přijít.

„Vedoucí pedagogické činnosti se na to podívá z praktického hlediska. Porady ředitelů tyto věci řeší přes asociaci. Pokud se nám ale něco direktivně nařídí, tak s tím nic neuděláme," říká.

Ministerstvo: organizátoři se likvidačních pokut bát nemusí

Podle ministerstva zdravotnictví by se ale měla situace pořadatelů táborů, soustředění či škol v přírodě zjednodušit.

„Starý zákon připouštěl maximální výši pokuty ve výši dvou milionů korun a v případě hrozby nebo propuknutí epidemie až o milion vyšší. Připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví naopak snížila maximální finanční postih za delikt. Ten spočívá v neplnění povinnosti, která ukládá škole vysílající děti na školu v přírodě, pořádající osobě zotavovací akce pro děti vyslat na školu v přírodě nebo akci pro děti, pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním nebo má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se kvůli svému trvalému zdravotnímu stavu nemohl očkování podrobit. Za tento správní delikt může orgán ochrany veřejného zdraví uložit pokutu do výše sto tisíc korun," sdělila mluvčí Ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

V souvislosti s tím ujišťuje, že se organizátoři nemusejí bát likvidačních pokut.

„Uložená výše sankce musí odpovídat povaze a závažnosti skutku i následkům a okolnostem, za nichž byl spáchán. Z rozhodnutí soudů pak plyne, že pokuta nesmí být ani nepřiměřeně přísná, ani nepřiměřeně mírná, ale naopak přiměřená, účinná a odrazující. Také platí zákaz uložení likvidační výše pokuty – obavy obcí a mládežnických organizací z výše navržených pokut tedy nejsou namístě," uzavírá.