Váha jde nahoru rychle. „Řádově se jedná o několik týdnů. Zvýšení kalorického příjmu plus změna stravovacích návyků a zvýšený příjem alkoholických nápojů v kombinaci se snížením kalorického výdeje mají velmi rychlý efekt. V této oblasti sehrává roli určitě i výrazné omezení pravidelných pohybových a sportovních aktivit. Což souvisí v současnosti i s faktickou nedostupností některých z nich,“ vysvětluje zástupce primáře a vedoucí bariatrické a metabolické chirurgie prostějovské nemocnice Petr Vaverka.

Občané Vrchoslavic si zpestřili smutný koronavirový stav a upletli svému jasanu téměř padesátimetrovou šálu.
Obří pletená šála hřeje jasan ve Vrchoslavicích. Podívejte se

Pohybem ke zdraví

Pravidelný pohyb je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu i po bariatrických operacích. „Je důrazně doporučován každému pacientovi po bariatrickém výkonu. Pokud totiž pacient po takovém výkonu pouze omezí kalorický příjem a adekvátně "nespaluje ", může být efekt operací jen částečný,“ upozorňuje doktor Vaverka.

Plumlovský zámek - 3. března 2021 - zdobná fasáda směrem na nádvoří
Sto milionů na fasádu plumlovského zámku? Teď už se dají získat

Problém je celosvětový

Podle lékaře se už zmíněné problémy s nedostatkem pohybu a nabíráním váhy projevují nejen u nás, ale i jinde ve světě a týkají se všech věkových kategorií.

„Moje devítiletá dcera přibírá na váze a předpokládám, že obdobně je na tom i nemálo jejich vrstevníků. Dostupná data z reprezentativních studií ale zatím k dispozici nemáme,“ říká dále odborník na obezitu a radí: „Velmi důležitý je pravidelný stravovací režim, je třeba navýšit pohybovou aktivitu a omezit příjem alkoholických nápojů. Je dobré znát kalorickou hodnotu potravin a do jídelníčku zařadit například více zeleniny a určitě platí i staré známé doporučení, že večer by člověk měl jíst málo.

Dětské hřiště v Prostějově
VIDEO: Děti v Prostějově mohou na hřištích dovádět dál, v Přerově mají utrum

Epidemie 21. století
O obezitě se hovoří jako o epidemii 21. století. Existuje mnoho statistik hodnotících problematiku hmotnosti. Zároveň platí, že jejich vypovídající hodnota záleží na volbě vzorku. Jedny z nejpřesnějších údajů se dají vyčíst ze studie společnosti STEM v roce 2005. Z té vyplynulo, že normální hmotnost mělo jen 46 procent populace. Obezitou I. stupně trpělo 13 procent osobu, II. stupně 3 procenta a u obezity III. stupně mělo závažné problémy 1 procento obyvatel. V posledních letech navíc studie ukazují na nárůst pacientů, kteří obezitou trpí.

4. březen ‒ Světový den obezity
Obezita je vážný problém 21. století. Uvádí se, že jí trpí přes 2 miliardy lidí na celém světě (každý druhý dospělý a každé páté dítě trpí nadváhou nebo obezitou). S obezitou jsou spojena i mnoha onemocnění. Mezi nejzávažnější patří diabetes 2. typu, srdečně-cévní onemocnění a některé druhy rakoviny. Problematice obezity se věnuje řada odborníků z různých oborů. Jsou mezi nimi lékaři, obezitologové, farmaceuti, vědečtí pracovníci, nutriční terapeuti, ale také psychologové, pedagogové a další. Světový den obezity si připomínáme 4. března 2021.