Soud totiž Středočeskému kraji zakázal proplácení třiceti korun za položku v lékárnách, jejichž je zřizovatelem. Podle odborníků jde o průlomové rozhodnutí, které může ovlivnit placení poplatků také v ostatních krajích.

„Tento problém bereme na vědomí a počítáme s tím, že se něco podobného může stát i tady,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer, který má oblast zdravotnictví na starost.

Pokud soud poplatky zakáže, vymyslíme jinou alternativu

„Lidé se však obávat nemusejí. Tak jako Středočeský nebo Moravskoslezský kraj, kde tato situace nastala, bychom vymysleli nějakou alternativu. Jakou přesně budeme řešit až ve chvíli, kdy soud proplácení poplatků v našich lékárnách zakáže,“ dodal.

Předseda prostějovského okresního soudu Vladimír Váňa to však vidí jinak.

„Soudy kompetentní řešit situaci rozhodly, že se v těchto případech jednalo o nekalou soutěž, kdy kraje určité subjekty zvýhodnily. Podle mého názoru je to všechno komedie, kterou by se neměly zatěžovat soudy, ale řešit by ji měla vláda. Ta by měla jasně stanovit, zda lidé budou poplatky platit plošně, nebo ne,“ řekl Váňa.

V Prostějově se zatím nic nemění

Prostějované mohou zatím ušetřit na regulačních poplatcích v nemocniční lékárně.

„V tuto chvíli se nic nemění. Lidé mohou vyplnit darovací smlouvu a neplatit tak třicet korun za položku na receptu,“ informoval Tomáš Želazko, tiskový mluvčí skupiny Agel, která má prostějovskou nemocnici v pronájmu.

Soukromé prostějovské lékárny se snažily rozdíl regulovat tím, že ze svých vlastních prostředků samy poskytovaly při výdeji léků na recept slevy. A to až do výše vybraných poplatků. „Od prvního dubna, kdy vešel v platnost nový cenový výměr léčiv, už to dělat nemůžeme. Porušovali bychom tím zákon, a to nechceme,“ informoval předseda sdružení prostějovských lékárníků Jaroslav Servus.

Tvrdí, že místní lékárny tak dál přicházejí o zisky.

„Žádost proplácet poplatky i našim zákazníkům vedení kraje zamítlo. Úředníci se navíc ani neobtěžovali nám odpovědět podle správního řádu. Všechny jeho náležitosti chyběly, včetně vysvětlení,“ poznamenal Servus.

Nemocniční lékárna byla také včera po poledni plná. „Chodím sem pravidelně několikrát do měsíce. Ušetřím tak až tři sta korun, což jsou pro mě velké peníze. Pozoruji, že od té doby, co se tu vrací poplatky, sem chodí více lidí,“ poznamenala jedna z důchodkyň, která si vyzvedávala léky na srdce.