„Pomůže to zamezit zneužívání systému sběru domovního odpadu lidmi, kteří neplatí poplatek a nemají uzavřenou smlouvu o likvidaci odpadu,“ konstatoval místostarosta Prostějova Pavel Drmola. Podle starosty Jana Tesaře se stává, že někteří podnikatelé dávají pytle se svými odpadky k popelnicím těch, kdo bydlí nedaleko jejich firmy. Vlastní kontejnery však tito živnostníci nemají. Právě kontroly označených nádob mají tomuto jevu zabránit.

„Poctiví podnikatelé se nemají čeho bát a radní alespoň díky nálepkám zjistí, kdo popelnice platí a kdo ne,“ uvítal nápad majitel penzionu v Outratově ulici František Kubíček. Jak však dodal, samotné nálepky nezabrání tomu, aby kolemjdoucí do cizích nádob odpad nevhazovali.

„Jediné, co podle mě funguje, je zámek na kontejneru. Klíč od něj mají jen nájemníci, nikdo cizí se do popelnice nedostane,“ nechal se slyšet Miroslav Kalandra, který žije na sídlišti E. Beneše. Nepořádek u kontejnerů se ale podle něj bude objevovat dál. „Lidé jsou nepořádní,“ tvrdí.

Popelnice se samolepkami jsou v Prostějově k vidění už teď. „Patří podnikatelům,“ vysvětlil místostarosta Pavel Drmola s tím, že město se rozhodlo vydat nálepky firmám, které za odpadové služby platí. „Nově chceme, aby si popelnice označili také všichni občané. Ve městě by neměla zůstat jediná popelnice či kontejner bez nálepky,“ prohlásil místostarosta.

Jak doplnil, známky na popelnicích nejsou nic nového. „Pokud vím, tak se již dříve vydávaly a vylepovaly v některých obcích,“ podotkl Pavel Drmola.

Speciálními samolepkami mají být příští rok označeny popelnice o objemu 110, 120, 240 litrů a kontejnery o objemu 1100 litrů. Lepící štítky se budou vydávat na pokladnách finančního odboru a s kontrolou značení sběrných nádob chtějí radní začít 1. července příštího roku. Obyvatelé Prostějova zaplatí příští rok za odpad 492 korun.