Nejinak je tomu letos v Prostějově. Zde ve středu začali sčítat škody způsobené slavícími obyvateli měst.

"Většinou alespoň týden trvá, než většinu škod na majetku zjistíme," uvedl náměstek mající na starost správu majetku města, Jiří Pospíšil. Odkázal přitom na Jaroslava Chromka z odboru správy a údržby majetku města.

Ten potvrdil, že sčítání škod už začalo a přidal také prvních pár případů.

"Zatím jsme nalezli osm zničených košů, celkově ale počítáme, že jich bude tak kolem padesáti. Největší škoda pak vznikla ještě před silvestrem v Plumlovské ulici, kde někdo zapálil sedm kontejnerů. Případ řeší policie," uvedl pro Deník.

Naopak z pohledu městské policie se jednalo o klidný silvestr.

"Nemáme hlášený žádný vandalismus, ničení majetku jsme nemuseli řešit. Zaznamenali jsme akorát krádež kolem pěti tisíc korun," sdělila mluvčí policie Tereza Greplová.

Napilno naopak měla policie státní. Kromě podpálených kontejnerů řešila i kuriózní případ, v němž byla zapletená židle.

Vyhodil židle z terasy

Neobvyklým způsobem se totiž rozhodl slavit příchod nového roku jednatřicetiletý muž.

"Zhruba patnáct minut po půlnoci muž z terasy baru na Plumlovskou ulici vyhodil dvě židle. Jedna z nich dopadla na přední sklo zaparkovaného Opelu. Došlo k popraskání skla vozidla, se škodou přibližně čtyři tisíce korun," řekl policejní mluvčí František Kořínek.

Policisté věc šetří jako přestupek. Paradoxně právě Plumlovská ulice se stala terčem vandalů ve velkém i na konci roku 2017. Tehdy zde zničil na téměř kilometrovém úseku vandal všechny koše.

Vzhledem k počátku sčítání škod a hledání poničeného majetku města pak ještě přesná čísla nejsou zdaleka konečná. V minulých letech ale činily desítky tisíc korun. Letos by se ale mohly vyšplhat výše.

"Jeden kontejner stojí zhruba šest tisíc korun. Jen v případě Plumlovské ulice by tak šlo o zhruba čtyřicet tisíc," dodal.