"Ve spolupráci s kronikářkou města Hanou Bartkovou bylo vytipováno pro pojmenování nového parku několik osobností, po nichž v Prostějově zatím žádná ulice, náměstí, škola, park, sady nebo jiné veřejné prostranství není pojmenováno,“ vysvětluje prostějovský primátor František Jura.

Zahradník, sokol nebo politik

"Mládkovy sady opravdu dostaly v anketě nejvíce hlasů a jsem tomu rád. Byl to i můj „favorit“. Rada města Prostějova respektovala nejen přání občanů, ale i moje. Jan Mládek byl velmi činorodý člověk, který ve své době zastupoval mnoho funkcí. Vedl zahradnictví na Brněnské ulici, byl to živnostenský, sokolský a komunální činitel," komentuje primátor a dodává: "V letech 1919-1923 byl zvolen zastupitelem a radním Prostějova. V roce 1940 byl však deportován do koncentračního tábora Dachau a v roce 1941 popraven v Osvětimi. Domnívám se, že osobnost Jana Mládka si zaslouží více pozornosti."

Fotbalový funkcionář Pavel Winkler
Svět opustil velký milovník fotbalu Pavel Winkler, laureát Ceny Dr. Václava Jíry

Sokol předčil fotografa

Jméno Jana Mládka figurovalo ve 196 případech, druhý skončil fotograf Václav Ševčík.

"Ano výsledky ankety jsem viděl a jsem rád, že rada je respektuje. Osobně bych hlasoval pro Bruno Wintera," uvádí opoziční zastupitel Aleš Matyášek a dodává: "Nicméně výsledku z ankety svůj hlas dám."

Vedle zmíněného Jana Mládka, figurovali v anketě městský zahradník František Havránek, továrník Bruno Winter, lékař a vědec Gideon Brecher, fotograf Václav Ševčík nebo stavitel Vladimír Souček.

O tom, jestli se nový park bude skutečně jmenovat Mládkovy sady, rozhodnou zastupitelé na svém pravidelném zasedání v úterý 23. února 2021.

Ramzová v sobotu 30. ledna 2021
Zpřísněné ubytování v Jeseníkách: u hotelů prázdno, v chalupách živo a karavany

Výsledky hlasování (elektronický formulář + e-mailové hlasování 522 hlasů):

Mládkovy sady 196 hlasů

Ševčíkovy sady 129 hlasů

Havránkovy sady 89 hlasů

Winterovy sady 53 hlasů

Součkovy sady 29 hlasů

Brecherovy sady 26 hlasů