Program je jedním z opatření protikrizového balíčku. Kraj na něj vyhradil pět milionů korun. Deníkem oslovené soukromé firmy však tento krok nepovažují za motivační.

Program má pomoci vysokoškolským absolventům získat potřebnou praxi v oboru. Do konce roku jich má být evidovaných na úřadu práce déle než pět měsíců kolem čtyř stovek.

„Příspěvek ve výši pět tisíc korun vyplatíme firmám, které absolventy přijmou. Sumu dostanou každý měsíc po dobu jednoho roku. Částka však nesmí překročit náklady na sociální a zdravotní pojištění,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

Program by chtěl kraj spustit od prvního ledna, nevylučuje však, že by se mohl rozjet už od prvního prosince.

Hejtmanství se pro krok rozhodlo hlavně kvůli časté kritice, že nedokáže na svém území udržet vysokoškolsky vzdělané odborníky.

„Odliv mozků z našeho kraje je ke škodě rozvoje území. Chceme jim proto dát šanci najít si zaměstnání a dosáhnout tak toho, aby v kraji zůstali,“ vysvětlil náměstek.

Pět tisíc za pedagogický dozor?

Společnost John Crane Sigma, která sídlí v Lutíně na Olomoucku, však nepovažuje příspěvek za motivační. Přijímají totiž absolventy středních i vysokých škol bez ohledu na jakoukoli kompenzaci.

„Pět tisíc korun v našem případě stejně nepokryje sociální a zdravotní pojištění, protože máme i pro absolventy vyšší úroveň nástupních mezd. Když hledáme zkušené pracovníky, tak potřebujeme, aby měli praxi. Ani v tomto případě to tedy nepomůže,“ uvedla Jana Štepánková, manažerka společnosti John Crane Sigma.

Podobně na nový krajský program zareagoval také Petr Lindaur, jednatel šternberské společnosti Lindaur stavby.

„Absolventi sice mají vystudovanou vysokou školu, ale o životě, stavbě a práci neví nic,“ uvedl.

„Přesto jim musíme dát pravomoc a svobodu rozhodování. Může se ale stát, že špatným rozhodnutím kvůli nim pak přijde firma o desítky tisíc. Ve stavebnictví je to hned. Takže pět tisíc za pedagogický dozor mě neuspokojuje,“ pokračoval Lindaur.

Příležitost získat kolonku do životopisu

Podle personální konzultantky společnosti Manpower Martiny Radkovičové, která se věnuje především hledání práce vysokoškolákům, je však jakákoli pomoc vítaná.

„Momentálně je poptávka po pracovnících spíše slabá. Pokud by však mohly společnosti získat příspěvek na zaměstnání a tím i levnější pracovní sílu, tak by to pro ně mohlo být zajímavé. Navíc by si pak z něj mohly vychovat odborníka. Pro absolventy vysokých škol by to znamenalo příležitost získat praxi a kolonku do životopisu, což se vždy cení,“ vysvětlila Radkovičová.

Pomoc absolventům spadá do balíčku opatření na zmírnění dopadů hospodářské krize. Doplňuje platný program příspěvku zaměstnavatelům na rekvalifikace a vzdělávání zaměstnanců.

„Doposud jsme vyplatili čtyřem firmám částku ve výši sto třiceti tisíc korun. Na oba programy máme vyčleněno celkově pět milionů,“ doplnil náměstek.