V obcích budou s veřejnými pracemi pokračovat i v druhé polovině roku. Jejich hlavní náplní je úklid obecních prostranství a pomocné práce. V rámci veřejně prospěšných prací zaměstnali letos starostové na Prostějovsku téměř tři stovky nezaměstnaných.

„Nejvíce pracovních míst zřídili v Přemyslovicích, Mořicích, Doloplazech a v Prostějově,“ vypočítal mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl.

V praxi to funguje tak, že obce se dohodnou s úřadem práce na době, kdy zaměstnance potřebují a vypíší výběrová řízení. Na veřejně prospěšné práce mohou lidi zaměstnat od čtyř do sedmi měsíců.

„V tomto týdnu vyhlásili výběrové řízení v Hrubčicích,“ doplnil Tomandl.

Zaměstnáváme i tucet Romů

„V rámci veřejně prospěšných prací zaměstnáváme dvanáct Romů,“ informoval starosta Doloplaz Ladislav Sypko s tím, že další pracovník na své kolegy dohlíží.

„S ním máme smlouvu na rok. V srpnu uspořádáme další výběrové řízení na sedm až devět lidí,“ doplnil starosta.

„V Prostějově je na úklidových pracích zaměstnáno devět lidí, kterým skončí pracovní poměr na konci října,“ uvedla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Chtělo by to přísnější dohled

Městský úřad využívá nezaměstnané na veřejně prospěšné práce dlouhodobě a pravidelně.

Největším přínosem prospěšných prací je začlenění nezaměstnaných do pracovního procesu.

„Se samotnými zaměstnanci problémy nejsou. Do práce chodí, jen by to chtělo nad nimi přísnější dohled,“ zmínil se starosta Doloplaz Ladislav Sypko.

Ve Vrbátkách pro obecní úřad pracuje devět lidí.

„Všichni jsou Romové. Z části je platí olomoucký úřad práce a z části prostějovský,“ konstatoval starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. „Byly tu sice určité náznaky, že někteří přestanou pracovat, ale všechno se vyřešilo,“ doplnil starosta.

Od 1. ledna 2009 bylo v rámci veřejně prospěšných prací vytvořeno na Prostějovsku 274 pracovních míst. „140 z nich spolufinancoval úřad práce a na 134 míst přispěla Evropská unie z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost,“ informoval mluvčí prostějovského pracovního úřadu Adolf Tomandl. Na každého zaměstnance dostávají obce příspěvek 9 430 korun. Tato částka pokryje veškeré náklady.

SOUVISEJÍCÍ:Nezaměstnané čeká veřejná služba