Vlastní zkušenost s nimi má i pan Jiří, který si nepřál uvést celé své jméno.
„Někteří Prostějované se chovají s prominutím jako dobytci. Bydlím vedle disko klubu Morava a každý víkend máme poničená auta, posprejované domy či převrácené popelnice," stěžuje si Prostějovan.
Sám nedávno řešil s policií vandalismus v podobě poničené fasády a nových vchodových dveří.
A výsledek? „Vyšetřovatel se vyjádřil, že kamerový záznam je k ničemu a pachatel zůstává neznámý. Tak to i dopadlo," popisuje.
Podobné zkušenosti má i Michaela Burešová. Také ona zažila, že kamery chytit zloděje nepomohly.
„Kamery jsou k ničemu, zloděje ani vandaly neodradí. Pracovala jsem na prodejně, kde byly umístěny kamery – stejně tam zákazníci kradli a klidně se do té kamery ještě podívali. Kamerový záznam byl předám policii, která to ale odložila pro nedostatek důkazů. Prý se nedá použít u soudu jako důkaz. Často jsou kamery nekvalitní a také nemá ten člověk napsané jméno na čele," vysvětluje svůj postoj.
Rozpoznání obličeje
S tím však nesouhlasí František Urban, který se kamerovými systémy zabývá a má zkušenosti s tím, jak se využívají třeba v Praze či Brně.
„Kamerové systémy mohou pomoci předejít vandalismu. Dnes bez problému a i při špatných světelných podmínkách dokáží rozpoznávat obličeje a ukládat si fotografie na server. Zde běží analýza, to se využívá hodně v městských kamerových systémech. Když se vytvoří záznam a později hledaný obličej kamera někde zachytí, hned se spustí alarm a může být za ním vyslaná hlídka," vysvětluje.
Přitom ale upozorňuje, že rozhodující je cena. „Nesmí to dopadnout tak, že si člověk při nákupu kamery vybere nízkou cenu na úkor kvality," varuje.
Názor policie
Mluvčí městské policie v Prostějově Jana Adámková říká, že problém při objasňování vandalismu ve městě není v kamerovém systému.
„Je pravda, že kamery nejsou a nemůžou být všude. Hodněkrát ale naši policisté s odstupem zjistili, že nám ten či onen případ lidé nenahlásili i když byli u toho. Buď proto, že je to hned nenapadlo, nebo se zkrátka nechtěli do ničeho připlést. Například sprejerství už je totiž trestný čin a je tedy zapotřebí i svědka," vysvětluje Jana Adámková.
Podle ní má smysl volat na linku 156, ne každá aktivita lidí je však k prospěchu. „Rozhodně nedoporučuji svědkům vandalismu, aby sami zasáhli a vzali spravedlnost do svých rukou," radí mluvčí.