Při nehodě utrpěla řidička vozidla BMW a její spolujezdec smrtelná zranění, kterým na místě podlehli. Všichni čtyři členové osádky druhého auta, kterými byli dva češi a dvě osoby z Panamy, zemřeli také.

„Za celou dobu, co jsem u policie, si nepamatuji tak tragickou nehodu. Možná by se dala částečně srovnat s nehodou, při níž zemřeli před sedmi lety čtyři mladíci v Samotíškách u Olomouce,“ vzpomínala tisková mluvčí policie Jitka Dolejšová.

Do konce června tohoto roku zemřelo na prostějovských silnicích devět lidí, což je o zmíněných šest osob více než za stejné období v roce minulém, navíc při autonehodách přibylo i těžce zraněných.

Kromě obětí nehod a těžce zraněných přibylo i samotných havárií. V rozdílu loňského a tohoto roku jde o čtyřicet jedna případů. Tento údaj ale může být vzhledem k tomu, že se ne ke každé nehodě volají policisté zavádějící.

Přestupků ubylo

Statistika ale ukázala, že řidiči byli ukázněnější. V počtu zjištěných přestupků totiž svá čísla z roku 2010 snížili téměř o sedm stovek na 2331 přestupků. Například na Šumpersku zjistili policisté nárůst o více jak tisíc případů porušení pravidel silničního provozu. Naopak na Olomoucku klesl počet o více jak dvě tisícovky.

Podle policejních čísel myslí řidiči více na vlastní bezpečnost, protože těch, kteří byli pokutováni za to, že nejsou za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy, bylo o polovinu méně než v polovině roku minulého.

Policisté dávali také mnohem méně pokut za špatný technický stav vozidel.

„Jedním z důvodů může být i to, že dochází k obměně vozového parku a starší auta už na silnice nevyjíždějí,“ uvedla Dolejšová.

Alarmující je ale počet řidičů, u kterých policisté zjistili řízení pod vlivem návykových látek. Policisté zaznamenali o padesát procent případů více, kdy řidiči „nadýchali“. Hned čtrnáct lidí bylo za volantem pod vlivem jiných návykových látek, což je o dvanáct případů více než za stejné období minulého roku.

„Za odhalováním těchto případů určitě stojí naše dokonalejší technické vybavení,“ uzavřela Dolejšová.

Martin Laštůvka