Změny v organizaci policie se rodí těžce. Již včera se mělo v Holešově rozhodnout o nové struktuře Policie České republiky a případném zániku okresních policejních ředitelství ke konci letošního roku. Měly je plně nahradit krajské policejní správy. Nestalo se tak. Diskuse budou dál pokračovat.

Padlo v této věci rozhodnutí, pane Riedingere?
Ne. Jednání o organizačních změnách v policii budou pokračovat v úterý na policejním prezidiu v Praze. Předpokládám, že tam policejní prezidium představí zcela novou variantu řešení organizačních změn v policii.

Co přesně jste v pátek řešili v Holešově?
Včera a předevčírem jsme tam probírali již třetí letošní variantu změn ve strukturách policie. Byla však stejně jako ta dvě předchozí zamítnuta.

Kdy tedy bude konečně rozhodnuto? Kdy okresní ředitelství zaniknou?
Zatím je jisté jen to, že okresní policejní ředitelství budou zrušena nejpozději do roku 2012. Jak bude přesně nová koncepce organizace policejních složek vypadat, to se upřesní do konce letošního roku.

Proč se struktury policie mění?
Změna vychází ze zákona o policii schváleného vládou. Cílem změn je co nejvíc zjednodušit, zprůhlednit a zefektivnit práci policie. Zvýší ale též osobní zodpovědnost jednotlivých zaměstnanců. Vláda však touto změnou zamýšlí také ušetřit peníze.

Bude krajský ředitel zvládat řídit na dálku prostějovské policisty?
Bude záležet jen na jeho manažerských schopnostech. A na tom, jaké bude mít pod sebou lidi.

Pokud zaniknou okresní ředitelství, co bude s vámi? Nabídli vám nějaké jiné místo na policii?
Nenabídli. Budoucnosti se však neobávám. Nevylučuji, že se budu ucházet o post krajského ředitele. To víte, nikdo nemá své místo předplacené do důchodu.