K poslednímu prosinci letošního roku odejde od státní policie na Prostějovsku patnáct policistů, kteří jsou ve službě už více než pětadvacet let. Během roku už postupně odešlo třináct příslušníků. Nové zaměstnance policie sice už přijala, ale všichni musí projít zhruba ročním školením. V příštím roce tak bude v prostějovském regionu fyzicky chybět osmadvacet policistů, což pro srovnání představuje jeden a půl obvodního oddělení. V prostějovském okrese nyní působí 226 příslušníků PČR.

Šéf: Chybět budou v terénu

„Lidé nám budou chybět hlavně v terénu. Občané to ale nepocítí. Policisté budou všude tam, kde je potřeba. Situaci vyřešíme tím, že obvodní oddělení přeskupíme tak, abychom plně zabezpečili výkon služby,“ sdělil šéf okresního policejního ředitelství v Prostějově Zdeňek Riedinger a dodal, že nyní má jeho oddělení třináct uchazečů ve výběrovém řízení.
Vedení prostějovské policie by vhodné adepty chtělo vybrat do prvního února. Ti, kteří projdou výběrovým řízením, budou však muset podstoupit roční školení, takže nebudou během této doby působit v terénu.

Využili rentu

Hlavní příčinou hromadného odchodu policistů je podle Riedingera renta, na kterou mají po odsloužených letech právo.
„Sedm policistů, kteří nám teď odejdou, odsloužilo pětadvacet až třicet let, zbylých osm dokonce více než třicet let. Všichni mají nárok na rentu a chtějí ji využít,“ poznamenal prostějovský policejní šéf.

Snižování platů a víc práce

Ne nepodstatnou roli zřejmě sehrává také snižování platů, které se u policie chystá od nového roku. „Kolegové odešli nebo chtějí odejít také kvůli plánovanému snižování platů. U některých to dělá i pět tisíc korun měsíčně. Já osobně o odchodu ale neuvažuji,“ zmínil se jeden z prostějovských policistů.

Dalším jeho kolegům se moc nelíbí, že jim navíc přibude práce. „Když odejde skoro třicet zaměstnanců ze zhruba dvě stě dvaceti, je to pořádně znát. Samozřejmě budeme mít víc práce a častější služby. Netuším, jak to všechno zvládneme,“ konstatoval další z policistů.