Posledním případem byl úhyn dvou labutích mláďat uprostřed letošního července. "Včera odpoledne jsme prostřednictvím městské policie přijali oznámení o volně pobíhajícím psu v Kolářových sadech v Prostějově, který měl honit labutě. Oznamovatelka strážníkům řekla, že majitele psa upozornila na nevhodné chování, ale ten ji napadl slovními výhružkami," informovala v úterý 18. července krajská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

U městského rybníka v Prostějově žije desetičlenná rodinka labutí, která má i vlastní dopravní značku.
Prostějovské labutě počítají ztráty. Jedno z mláďat zemřelo na otravu

Na místo vyslaná hlídka městské policie nalezla dvě uhynulá labutí mláďata. Byla posledními z šesti, které letos labutí rodiče přivedli na svět. Podle očitých svědků a četných komentářů na sociálních sítích je měl mít na svědomí volně pobíhající pes.

Labutě na prostějovském rybníku. Ilustrační foto
Rybník osiřel. Dvě zbylá labuťátka asi zakousl pes. Policie hledá jeho pána

Do pátrání po majiteli psa se zapojil i magistrát, kdy na městských webových stránkách zveřejnil výzvu: "Město Prostějov vyzývá občany, kteří by při šetření případu mohli podat svědectví, aby se přihlásili orgánům činným v trestním řízení."

Téměř dvouměsíční vyšetřování k nalezení viníka nevedlo

"Ve věci případu úmrtí dvou labutích mláďat, ke kterému došlo v polovině července v Kolářových sadech v Prostějově, jsme provedli důkladné šetření a zajistili potřebnou dokumentaci. Na základě získaných materiálů se nepotvrdilo, že by byly naplněny znaky některého z trestných činů," uvedla v pondělí k případu Miluše Zajícová.

Celou labutí kauzu tak bude řešit magistrát

"Minulý týden jsme příslušnému správnímu orgánu odevzdali spisový materiál k projednání přestupku. Ten rozhodne podle svých kompetencí," dodala policejní mluvčí.

Prostějovská veřejnost, která volala po exemplárním potrestání, se jej tedy s největší pravděpodobností nedočká. Nezbývá než čekat na další jaro a doufat, že se labutí pár na vodní hladinu v Prostějově opět vrátí.