Pole na Hané jsou v současné době často nezvykle žlutá. „Nedokážu si to vysvětlit. Vypadá to, že vzešlé obilí zemědělci postříkali silným prostředkem proti rostlinám,“ všiml si Radek Pokorný z Prostějova.
Jeho slova o použití herbicidu potvrdil i agronom František Fajstl z prostějovské firmy, která se zabývá výkupem zemědělských plodin. „Dnes je běžné, že se pomocí herbicidů na polích likviduje vše nežádoucí,“ uvedl Fajstl. Poznamenal, že doby hluboké orby jsou dávno pryč. „Použití herbicidů proti nežádoucím rostlinám na podzimních polích je moderní metoda, která šetří zemědělcům náklady,“ konstatoval Fajstl.
Jiný názor ale mají třeba hasiči. „Kvůli zrušení hluboké orby nám letos zbytky rostlin při přívalových deštích ucpaly kanály a voda ve vesnici napáchala škody,“ vzpomínal Jaroslav Fexa, starosta dobrovolných hasičů ze Studence.
Ekologové však z použití herbicidů na podzimních polích obavy nemají. „Moderní herbicidy jsou k přírodě šetrné, rychle se odbourávají a pro životní prostředí nepředstavují žádnou zátěž,“ uvedl Tomáš Tureček z Ostravské Univerzity. Poznamenal ale, že některé cílené herbicidy jsou toxické. „Například některé postřiky, které se používají v kukuřici,“ řekl Tureček.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůJsou žlutá pole bez rizika?
PROSTĚJOV - Zemědělci šetří peníze. Hlubokou orbu vyměnili za chemické postřiky.
Pomocí herbicidů se na polích likviduje vše nežádoucí.
|
Foto: DENÍK/archiv