Pořadatelé si pro ně připravili zajímavosti ze světa fyzikálních pokusů a chemických reakcí. Akce byla přitom podle jejich slov určená pro všechny generace.

„Jednotlivé aktivity ukazují často do určité míry složité věci, ale takovou formou, aby byly stravitelné pro všechny," vysvětlila hlavní pořadatelka Blanka Krausová.

Se svými kolegy se starala o chod více než desítky stanovišť, na kterých se zájemci mohli ledacos dozvědět. K mání bylo zapojování elektrických obvodů, tvorba tajného písma za pomoci citrónové šťávy či zkoumání lomu světla.

Zvlášť dětem pak byla určená řada aktivit spojená se stříháním nebo kreslením. Třeba 3D obrazu.

Pro ty, které by zajímala robotika, pak bylo nachystáno i několik robotů. Jeden z nich navíc dokazoval, proč byl jarmark pojmenovaný velikonočním. Byl totiž schopný malovat kraslice.

„Skoro všechno jsme vyzkoušeli. Libí se mi, že se zde děti zabaví a třeba si i něco vyrobí," podělil se o své dojmy Štefan Kolodin.

Podobného názoru byla také Eva Satorická, která dorazila na akci se synem.

„Chvíli trvá, než ho něco zaujme. Vypadá to ale, že roboti by ho mohli zajímat. Asi pak půjdeme objevit všechno, co tu je," řekla žena, která se však na jarmarku nemusela setkat jen s ukázkami přírodních věd v praxi.

Střílel jeden z nejlepších na světě

Dorazil totiž také zástupce sportu. A ne ledajaký. Kušista Bohumil Korbař totiž dokáže opakovaně zářit jak na českém sportovním poli, tak na tom světovém.

„Bylo se zde podívat už docela dost lidí. Děti hlavně chtěly vidět, jak taková kuše střílí. Rodiče pak zase zajímaly technické parametry nebo cena," sdělil muž, který už se dostal na mistrovství světa i mezi nejlepší trojici.

Zástupce plumlovských střelců z kuše potvrdil, že chce co nejvíce zviditelnit sportovní střelbu z kuše, z níž se do osmnáct metrů vzdáleného terče neomylně trefoval.

„Pokud by tato akce byla každý rok, tak rád dorazím," prozradil s úsměvem.

Dalšího ročníku se přitom událost klidně dočkat může. S optimismem do budoucnosti hledí například Blanka Krausová.

„Chtěli bychom s místní knihovnou rozvíjet spolupráci i dál. Budeme se snažit zorganizovat také příměstský tábor pro zájemce o vědu a techniku," řekla k dalším plánům organizace Věda a technika na dosah.