„Všechny dopisy, mince, staré fotografie a další poklady, které byly ukryty v makovici, jsou už vyčištěny, narovnány a nachystány k výstavě. Ta se bude konat v červnu, její přesné datum ještě dojednáváme," informovala náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Historické materiály byly několik týdnů v rukou archivářů.Dobové materiály a vzkazy od předků ukrývala takzvaná makovice věže radnice, kterou v rámci rekonstrukce fasády budovy otevřeli stavební dělníci

„Texty byly v lisu, protože se musely narovnat. Procházely procesem, který se nedá uspěchat. Tubusy obsahovaly vzkazy předků, byl v nich dobový tisk, brožury, památník Orlice a Sokola nebo deník stavby radnice," nechala se slyšet Dagmar Roháčková, ředitelka Státního okresního archivu v Prostějově.

Do makovice také řemeslníci vložili dobové fotografie z let 1907 až 1914. Ty zachycují například náměstí TGM nebo Havlíčkovu ulici.

„Budeme se snažit nafotit fotky ze stejného úhlu pohledu, aby lidé třeba za dalších sto let viděli, jak to u nás vypadalo, a mohli porovnat, jak se město za tu dobu změnilo," řekla náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Dopis od klempířského mistra

V makovici také zanechali vzkaz řemeslníci, kteří se před sto lety podíleli na výstavbě radnice.

„Je to dopis, který sem vložil klempířský mistr Josef Doležel společně s dalšími řemeslníky, jež do roku 1914 pracovali na výstavbě naší radnice," upřesnila Ivana Hemerková.

Dva nové tubusy plné nových pokladů

Tubusy s historickými poklady se po výstavě vrátí zpět na své místo.

„Vyměníme je samozřejmě za nové, protože ty stávající jsou ve špatném stavu. K nim přidáme další dva tubusy, které my pošleme do budoucnosti. Pan primátor napíše nějaký vzkaz, vložíme do nich mince, aktuální noviny a fotografie," přiblížila mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Předměty a tisky, které chce vedení města zanechat jako vzkaz budoucím generacím, si budou moct lidé prohlédnout na výstavě.

Nález tubusů s připomínkami historie nebyl pro radnici velkým překvapením.

„Od postavení radnice před sto lety se do makovice nikdo nedíval. Předpokládali jsme, že v ní najdeme vzkaz našich předků," řekla Jana Gáborová. 

SOUVISEJÍCÍ: Očekávaný poklad! Radniční makovice ukrývala vzkazy předků

---

Dopis klempířského mistra z 9. dubna 1912 v doslov­ném znění:

Přátelé, kteří dnes žijete, jak nevím, ale rád bych se chtěl na Vás podívat. Když jsem zde já byl, bylo to taky pěkné, ale na vzorek si mě tady nenechali, tak jsem tam mezi druhéma. Abych nebyl zapomenut s méma známými, tak jsme toto napsali, kdy se tato radnice stavěla.

Dne 11. dubna 1912 byla tato báň posazená na vrchol, páni tam nechtěli dát na památku žádný peníz, tak my nazbyt nemáme, tak také nic nepřišlo a velký výdělek se nevidělo, protože pan architekt Kepka z Brna později detaile zaslal, až již byly ceny ustanovené, pak nadělal těchto ciráto a nic se na to nepřiplatilo. Máte to teď taky tak jak to bylo za nás.

Celá věž stála klempířská práce 10.100 korun, při tom stálo pivo z akciového pivovaru litr 36 haléřů, asi v roce 1907 stálo pivo litr 20 haléřů, tak to stoupalo a teď možná jak jsem vypočítal stojí asi 1 korunu ½ litru. To ho nesmíte tolik vypít, můj kamarád Franta Pospíšil zámečnický mistr vypil za jednu noc 36 půllitrů krom vína, to byl _________

Zapletal Ant. stolářský mistr vypil jen 10 půllitrů, za to ale šňupal a potřeboval za týden 1 korunu na ruský tabák.

Doležel Josef, klempířský mistr

Dalibor Sedláček, účetní

Bohuslav Doležel

Doležel Otta

Antonín Zapletal, stolář

Doležel Leopold

Doleželová Pavla, dcera

Báň tuto zlatil dne 15.4. 1912 Ferdinand Dopita, mistr lakýrnický.

Marie Dopitová, žena.