„Když se kácí, je to špatně, když se nekácí, je to taky špatně. Někteří chtějí po radnici, ať skácí stromy, ale kdyby to byl nápad města, tak budou hned proti. Občas si tady připadám jak v Kocourkově," myslí si Alexandra Slívová.

Petici za odstranění části stromů v Krasické ulici podepsalo devatenáct lidí.

Důvod? Naklíčená semena prý ucpávají svody

„Těm se nelíbí javory jasanolisté, které rostou od nové okružní křižovatky podél ulice Dr. Uhra směrem na Krasice. Lidé požadovali „výměnu" těchto stromů za jiný, vhodnější druh dřevin," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil. Podle petentů není javor vhodným stromem do této lokality, protože se jeho semena roznáší do okolí, kde způsobují nadměrnou klíčivost a ucpávání dešťových svodů.

Kácet nebudeme, říká Pospíšil

Žádost lidí v petici však magistrát zamítl.

„Vzhledem ke zdravotnímu stavu stromů nepovažujeme jejich výměnu za vhodnou a opodstatněnou. Dřeviny, které rostou mimo les, plní svůj estetický a funkční význam. Skutečnost, že některé druhy mají více semen, která mohou ucpávat okapy a svody, není důvodem jejich kácení," reagoval Jiří Pospíšil.

Magistrát před dvěma roky inventarizoval zeleň ve městě a nechal stromy posoudit odborníky. Ti kvůli redukci a stabilizaci navrhli jejich ořezání, všechny javory však posoudili jako dlouhodobě perspektivní.

„Výměna jednoho druhu za druhý není aktuální, protože každý druh stromu má specifické vlastnosti, které mohou obyvatele obtěžovat. Je třeba si uvědomit, že hlavní funkce, pro které jsou stromy vysazovány, jsou především hygienické. Pozitivně ovlivňují ovzduší, mikroklima, snižují teplotu, pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík," dodal Jiří Pospíšil.

Květy na autech v Tylově ulici?

Žádost na skácení stromů neměli radní na stole poprvé.

„Obrátili se na nás i tři lidé z Brněnské ulice. Každý chce stromy, ale ne před svým domem, protože jim listí padá na auta. Sama mám před domem velkou lípu a nemám s tím problém," řekla náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Zároveň dodala, že magistrát musel několikrát řešit i stížnosti lidí z Tylovy ulice, do jejíž revitalizace se nyní pustili stavební dělníci.

„Stěžovali si, že jim květy ze stromů padají na auta," řekla Ivana Hemerková.

Právě kvůli úpravám ulice se však na prostějovskou radnici snesla ze strany usedlíků ostrá kritika, kterou způsobilo především vykácení aleje sakur. Ty šly k zemi kvůli výstavbě nových parkovacích míst.

„Na Tylově ulici jsem bydlel dvacet let. Všichni si stěžovali na stromy, že jim květy z nich padají na auta, a na nedostatek parkovacích míst. Teď jsme se pustili do její revitalizace a řešíme opačné stížnosti," pokrčil rameny Jiří Pospíšil.