Ne všichni ale s úsilím přejmenovat některou z prostějovských ulic či náměstí souhlasí.

„Rozhodně by se měl někdo zamyslet hlavně nad tím, že přejmenovávat nějakou ulici je nesmyslné. Když už by něco mělo nést název bývalého presidenta, tak ať se jedná o nějakou novou ulici," píše jeden ze čtenářů pod přezdívkou xyx v internetové diskusi k článku z 28. listopadu o přejmenování některé z ulic či náměstí po Václavu Havlovi.

Petiční výbor, který byl ustanoven 17. listopadu, si ale i přes některé negativní ohlasy jde jasně za svým cílem.

„Chceme, aby představitelé městské samosprávy zahájili kroky k přejmenování některé vhodné ulice či náměstí v našem městě po bývalém prezidentovi československé republiky a prvním prezidentovi České republiky Václavu Havlovi," říká člen petičního výboru Ivo Lužný s tím, že se k petici přidávají i další lidé.

Přidalo se i HaDivadlo

Právě v úterý se k petičnímu výboru přidali například členové dnes již neexistujícího HaDivadla (působilo v Prostějově v letech 1974 – 1985 pozn. red.).

„Podporujeme petiční iniciativu prostějovských občanů, jež usiluje o pojmenování některého vhodného prostějovského náměstí nebo ulice jménem Václava Havla," podporují v Čechách hanáckou iniciativu například režisér a dramatik Arnošt Goldflam, dramaturg Josef Kovalčuk, herci Břetislav Rychlík, Ján Sedal, Miloš Černoušek nebo Miloslav Maršálek.

„Havel byl pro nás vždy příkladem a vzorem svými občanskými postoji, zápasem za lidská práva i svou uměleckou tvorbou. Jsme si jisti, že takovýmto pojmenováním se Prostějov přihlásí k demokratickým tradicím naší společnosti," prohlašují dále bývalí členové prostějovského HaDivadla.

Pro je i Oslzlý

A během středy projevil prostějovskému petičnímu výboru podporu i poradce a dobrý kamarád Václava Havla, konický rodák Petr Oslzlý.

„Dovolte mi, abych v den smutného výročí odchodu Václava Havla, velkého českého spisovatele, myslitele, ochránce lidských práv a federálního i českého prezidenta, který se ´zasloužil o tento stát´, podpořil občanskou iniciativu žádající přejmenování některého ze stávajících prostějovských náměstí či ulic jeho jménem," píše Petr Oslzlý ve svém prohlášení.

Svůj souhlas k přejmenování některé z prostějovských ulic či náměstí můžete dát i vy.

„Petiční archy je možné podepsat v Daňkově drogerii na náměstí T. G. Masaryka nebo v Baru 12 opic na Partyzánské ulici. Lidé mohou využít i elektronický formulář, který najdou na webových stránkách www.petice24.com," nechal se slyšet Ivo Lužný.

S přejmenováním ale mnoho lidí skutečně nesouhlasí, a dokazuje to i hlasování na webu Deníku, kde z 93 hlasujících, 62 lidí zvolilo možnost, že jsou proti, aby zde byla některá z ulic či náměstí pojmenována po Václavu Havlovi. Pro nově vzniklou ulici či náměstí, která by nesla jméno zesnulého prezidenta se pak přiklonilo 14 lidí z 93.

Názory Alpana a náměstkyně Raškové

„Přejmenovávat asi není skutečně šťastné řešení, mně by se líbila spíše ta idea, kdyby nově připravovaný městský park u Hloučely nesl jméno právě Václava Havla. Myšlenka nového parku by byla určitě bližší jeho ´zelenému světonázoru´, než kdyby měl převzít už jedenkráte po někom pojmenovanou ulici," vyjádřil se diskutující pod přezdívkou Alpan.

K názoru, že by se po Václavu Havlovi i z organizačních důvodů mělo spíše pojmenovat nové náměstí či ulice, se přiklání i prostějovští rad­ní.

„Václav Havel byl samozřejmě velká osobnost. Pojmenovat po něm nové místo je přípustné, ale přejmenování některé z ulic či náměstí by způsobilo nepříjemnosti. Lidé i firmy by si museli měnit adresy, doklady. Byla by to pro ně spousta nepříjemného běhání po úřadech. Takže s přejmenováním nesouhlasím, a domnívám se, že ani sám Václav Havel, kdyby žil, by si to nepřál," nechala se slyšet náměstkyně primátora Alena Rašková s tím, že se celá záležitost jistě bude projednávat i na městské radě.

Celý dopis Petra Oslzlého

Dobrý den,

dovolte mi, abych v den smutného výročí odchodu Václava Havla, velkého českého spisovatele, myslitele, ochránce lidských práv a federálního i českého prezidenta, který se „zasloužil o tento stát", podpořil občanskou iniciativu žádající přejmenování některého ze stávajících prostějovských náměstí či ulic jeho jménem.

Jedna z prvních cest Václava Havla jako prezidenta Československa vedla právě do Prostějova. Měl jsem tehdy možnost pana prezidenta jako navrhovatel této cesty a jeho poradce doprovázet a být při tom, když promlouval k zcela naplněnému Masarykovu náměstí, kde v té chvíli bylo jen prázdné místo po soše jeho velkého a po duchu spřízněného předchůdce. Masarykova socha se na toto náměstí vrátila, paměť města se tak obnovila, podobně by prostějovští občané na památku nesporně historické Havlovy návštěvy a k jeho poctě měli prosadit a zastupitelé potvrdit, aby bylo Havlovo jméno zaneseno do mapy města. Těšilo by mne to, protože Prostějov je městem mého dětství a mládí a Václav Havel byl jedním z mých nejbližších přátel. Jistě by bylo krásné, kdyby bylo mezi náměstími Vojáčkovým a Husserlovým v budoucnu náměstí Václava Havla. Přeji Prostějovu, aby se to do roka stalo skutečností, jako se to podařilo Divadlu Husa na provázku od první iniciativy vyhlášené 18. prosince 2012 realizovat v Brně.

Prof. Petr Oslzlý

ředitel Centra experimentálního divadla a vedoucí Ateliéru dramaturgie a režie na Divadelní fakultě JAMU v Brně