V úterý měli jednat s premiérem, ten ale schůzku zrušil.

„Navrhuje setkání až po prvním čtením návrhu rozpočtu v parlamentu. To je ale pro nás pozdě,“ konstatoval šéf Agrární komory České republiky Jan Veleba. Proto se sejde krizový štáb, který zemědělci sestavili.

„Domluvíme se na dalším postupu,“ konstatoval Veleba.

O případných protestech nebo blokádách však nechtěl spekulovat. Agrárníci si myslí, že ministerstvo zemědělství je málo obhajuje.

„Otevřeně jsme vyjádřili nespokojenost s jeho fungováním a požadujeme personální změny,“ konstatoval Veleba.

Mléko prodávají farmáři o polovinu levněji než v loni

Farmáři mají problémy s prodejem veškerých komodit. Producenti mléka prodávají litr v rozmezí od pěti do šesti korun. To jsou oproti loňsku poloviční ceny.

„Cenová nabídka obilovin stagnuje, odběratelé kromě sladoven nenakupují,“ informoval Augustin Kohoutek z prostějovské agrární komory a dodal: „Některé podniky neprodaly téměř ani zrnko.“

Výkupní cena řepky se snížila z devíti tisíc na přibližně pět tisíc sedm set korun.

S prodejem pšenice je to též na levačku

Potravinářská pšenice se také prodává velmi špatně. Ceny se pohybují od dvou tisíc dvě stě do dvou tisíc osmi set korun za tunu.

„Přitom výrobní náklady činí přibližně tři tisíce za tunu,“ popsal Kohoutek.

Krmné obilí je na tom stejně.

„To je navázáno na počty zvířat, které klesají. Potom se snižuje i výroba krmných směsí,“ vysvětlil Augustin Kohoutek. Zemědělci proto obiloviny skladují a čekají na rozhýbání trhu.

„Nikdo si neuvědomuje, že pokud zanikne zemědělství, tak už nikdo nebude mít důvod žít na vesnici. Je to smutné, ale je to tak,“ vyjádřil se Zdeněk Toufar, předseda družstva Moravan Domamyslice.