O její oblibě nejen mezi místními svědčí prostý fakt, že se tu za rok vytočí šest set hektolitrů piva, což představuje denní průměr přibližně tři sta dvacet půllitrů zlatistvého moku. Často však nezůstane pouze u obvyklé míry. Když vyjde počasí, tak se tu na tradiční drahanský tuplák, konaný vždy v srpnu, sjede až dvě stě padesát lidí.

„Letošním vítězem s časem 8,2 sekundy zvítězil drahanský rodák Tomáš Masarovič,“ sdělil majitel hospody Josef Šmehlík, který hospodu provozuje se svojí ženou Lenkou.

Kromě samotného pití litru piva na čas byly pro účastníky připraveny i další recesistické disciplíny jako hod daleký třináctikilovým pivním sudem či běh se stejným „sportovním nářadím“ přes opičí dráhu.

„Ve spolupráci s místní pizzerií jsme vytvořili sérii závodů v pití tupláků na čas o putovní trofej. Budeme jen rádi, pokud se k nám další hospody přidají,“ zmínil se majitel.

Na kolo i na běžky

Pouze na pivo však U Pepička nespoléhají. Okolí Drahan přes léto nabízí ideální podmínky pro vyjížďku na horských kolech, přes zimu je to jedno z mála míst na Prostějovsku, kam se pravidelně dá vyrazit na běžkách, aniž byste si je po chvilce zamazali od bláta.

Majitelé hospody si tohle vše dobře uvědomují, a tak se společně s hlavním organizátorem Břetislavem Usnulem z cyklistického klubu Veus aktivně podílejí na přípravě několika sportovních akcí. V polovině srpna tu například těsně za sebou proběhly hned dvě cyklistické akce, na které dorazilo celkem přes tři stovky závodníků.

Kaňour bral jen bronz

„Jednalo se o premiéru Bike maratonu, kterého se zúčastnil i mistr světa v dráhové cyklistice Alois Kaňkovský zvaný Kaňour. Zatímco na světovém šampionátu v Palmě de Mallorca před třemi roky nenašel přemožitele, tak u nás v Drahanech skončil až třetí,“ pousmál se Josef Šmehlík. V zápětí po Bike maratonu následoval i druhý ročník závodů horských kol o Pohár drahanské vrchoviny a nechyběl ani závěrečný díl etapového závodu Haná Tour určeného profesionálům.

V nedalekém Bousíně se pak za účasti čtrnácti trojčlenných mužstev odehrál turnaj v nohejbale. Přímo ze dvora hospody pak v zimě začíná jedna ze dvou tras lyžařského závodu „Drahanská patnáctka“. Jak úvodní prezentace, tak konečné vyhlášení výsledků tohoto sportovního klání pak pravidelně probíhá v hřejivé blízkosti hospodského krbu.

V KOSTCE

Majitel: Josef Šmehlík
Nástup majitele: 1. června 2008
Piva: Starobrno 10º, 11º, 12º a speciály
Specialita podniku: Pepíčkova specialita složená ze tří druhů masa obalená vaječnou omeletou
Kapacita: hospoda 70 lidí, zahrádka 60 lidí, sál bývalého kina 80 lidí
Otevírací doba: Po-So 11:00 hod. – 24:00 hod., Ne 9:00 – 24:00 hod.

Fotbal a sál

Co jim sport dává, to se mu majitelé snaží i vracet. Podporují například drahanské fotbalisty.

„Koupili jsme jim dresy, díky čemuž nás uvedli jako své generální sponzory,“ vypíchl Josef Šmehlík.

K restauraci je připojen i sál bývalého kina s kapacitou přes osmdesát lidí. Ten dříve zel po celý rok prázdnotou, současní majitelé se ho v rámci možností snaží využívat.

„Pořádáme v něm Silvestry s diskotékou a alespoň jednou do roka se tu snažíme pozvat nějakou kapelu. Letos tu v sobotu 16. října zahraje skupina Tandem. Kromě toho doufám, že se nám zde v budoucnu podaří pořádat i plesy,“ zasnila se Lenka Tomečková.

Ubytování na půdě?

Další plány majitelů se pak týkají ubytování. „Součástí domu je i velká půda, kde bychom rádi zřídili ubytování,“ uzavřela Lenka Tomečková.

Pokud se majitelům jejich plány zdaří, pak logická postupka sport v přírodě - posezení v příjemné hospůdce - hluboký spánek v duchnách najde v Drahanech své dokonalé naplnění.