„Bývalo to však horší. Musí se s tím bohužel počítat," řekla například Jana Navrátilová s tím, že řada zemědělců už nyní svá vozidla řádně očistí.

Ne ale všichni. Například sobotní odpoledne zastihlo silnici mezi Hrdibořicemi a Štětovicemi pod nánosem bahna.

Stejná situace pak o dva dny později byla k vidění na spojnici Čelechovic a Stařechovic.

„Vesměs k těmto úsekům dáváme značky upozorňující na možný smyk. Když nezjistíme viníka, musíme to přijet očistit my. Kolem čištění komunikací pak máme k dispozici i pohotovostní službu, která funguje i přes léto," řekl k problému prostějovský cestmistr Josef Grepl.

I podle jeho zkušeností řada řidičů svá vozidla před výjezdem z pole na silnici očistí. A pokud ne, tak alespoň silnici, na kterou vjíždějí. Ty v obcích jsou tak nyní skutečně vesměs čisté.

Horší je to za značkami označujícími jejich konec.

„Lidé už se na obecní úřad ani příliš neobrací. Už ví, že pokud je zabahněná komunikace mimo zástavbu, tak se mají obrátit na Správu silnic Olomouckého kraje nebo rovnou na policii," uvedl starosta Vrbátek Ivo Zatloukal.

Zároveň zmínil, že s některými podnikateli, jejichž vozidla by silnice mohla zašpinit, má obec dohodu.

„Například s ředitelem cukrovaru ústní dohodu máme. Pokud se nám tak zdá, že nepořádek na komunikacích je neúnosný, voláme kvůli úklidu společnosti A.S.A. Náklady pak vyfakturujeme právě cukrovaru," uvedl Ivo Zatloukal.

Někteří řidiči příliš zákaz ježdění znečištěných aut po silnicích nerespektují. Výsledkem jsou zabahněné cesty a od nich také auta zodpovědných šoférů.  Záběr je pořízený v sobotu nedaleko Štětovic.Zdroj: DENÍK/Michal Sobecký

Někteří řidiči příliš zákaz ježdění znečištěných aut po silnicích nerespektují. Výsledkem jsou zabahněné cesty a od nich také auta zodpovědných šoférů. Záběr je pořízený v sobotu nedaleko Štětovic. Autor: DENÍK/Michal Sobecký

Traktory z kukuřice nevadí?

O vyjádření ke častosti znečišťování se pak obrátil Deník také na ředitele vrbáteckého cukrovaru Václava Řeháka. „Dohodu máme," potvrdil.

Odmítl však, že by za případným znečišťováním komunikací ve Vrbátkách a okolí byla pouze jeho společnost.

„To, že na silnice často vjíždí zablácené traktory z kukuřice vám nevadí? Nemám jinak důvod vám něco sdělovat," řekl Václav Řehák.

Předloni pak přes Deník ujistil, že zaměstnanci cukrovaru zaneřáděná místa chodívají uklízet. Firmy, které to tak dělají, se pak vyhýbají nejen nespokojenosti řidičů ale hlavně problémům s policií.

V Zákonu o provozu na pozemních komunikacích je totiž uvedena i povinnost očištění vozidla, které z účelové cesty na silnici míří.

Při nesplnění pak kromě domluv od strážců zákona hrozí také tresty.