„My si na výsledky studentů nemůžeme stěžovat,“ prohlásil Vladimír Vláčil, ředitel Obchodní akademie v Prostějově, která se v minulém roce stala nejúspěšnější střední odbornou školou na Prostějovsku a třetí v Olomouckém kraji.

„Z celkového počtu 58 studentů šli k opravnému termínu 3 studenti, přičemž jeden z nich měl tento termín kvůli nemoci jako řádný,“ konstatoval Vláčil.

Profilovou část zkoušky, to znamená tu, kterou zajišťuje samotná škola, si zopakuje jen jeden student obchodní akademie.

Podobně je na tom Art Econ – Střední škola Prostějov.

„Na podzim jsme zajišťovali jen ústní a profilové části. Ve čtyřletých maturitních oborech uspělo 91 procent žáků, pouze dva zkoušku neudělali,“ spočítala ředitelka Ilona Raková. Škola rovněž nabízí nástavbové obory, kde už jsou výsledky horší.

„Tady jsme se bohužel přiblížili celorepublikovému průměru, 41 procent studentů ve zkoušce neuspělo,“ přiznala Raková s tím, že hlavním kamenem úrazy byla státní část maturit.

„Je nešťastně řešená. Přestože student nezvládne jen část zkoušky, musí ji opakovat celou,“ vysvětlila. Kromě dalších kantorů s ní souhlasí i Zdeněk Mendl, ředitel Švehlovy střední školy, kde z 95 maturantů neuspělo 18 studentů.

Tři mladí lidé si zopakují zkoušku dospělosti na Střední škole designu a módy.

„Celkem jsme měli letos 43 maturantů a k opravnému termínu přišlo 8 studentů,“ uvedla její ředitelka Ivana Vaňková.

Neúspěšní a jejich další cesta

Neúspěšní středoškoláci si mohou maturitu zopakovat příští rok v jarním termínu. „V nejhorším případě si ji musí dodělat do pěti let, ale to už zkoušku budou skládat celou bez ohledu na to, které části předtím splnili,“ vysvětlil ředitel Obchodní akademie v Prostějově Vladimír Vláčil.

Po zkoušce se čerství absolventi bez praxe potýkají obvykle s další výzvou – s hledáním práce. Podle analytiků se většina těch zářijových přihlásí na úřad práce a zvýší tak míru nezaměstnanosti. Přesná čísla zatím nejsou k dispozici. „Statistiky budeme mít příští týden. Uvidíme, jak se do nich promítne příliv zářijových maturantů,“ řekla tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Státní maturity se letos konaly poprvé po čtrnácti letech příprav. Studenti skládali zkoušky z češtiny, a u druhého povinného předmětu si směli vybrat mezi cizím jazykem a matematikou. Další část zkoušky, takzvaná profilová, se skládá z odborných předmětů a jednotlivé školy si ji připravují samy.

HANA MASAŘÍKOVÁ