„Musíme rozlišovat krátkodobé pocity úzkosti, chvilkové chmurné nálady od depresí. Deprese jako taková může být totiž velmi vážné onemocnění. Občasné pocity, které se mohou jevit jako deprese přicházejí hlavně sezónně a to většinou na podzim. Postihují mnoho lidí,“ řekl psycholog Lubomír Smékal s tím, že někteří lidé se s krátkodobými depresemi vyrovnávají snáz, jiní naopak vyhledávají odbornou pomoc.
„Jedním ze zaručených receptů jak se podzimních depresí zbavit je vytvořit si kolem sebe dostatek světla, ať už přírodního nebo umělého. Skvělý pomocník v překonávání různých úzkostí je sport. Pohyb téměř v jakékoliv formě vyplavuje endorfiny, laicky řečeno hormony štěstí. Člověk má potom hned lepší náladu,“ konstatoval psycholog.
Zároveň dodal, že kdyby podzimní chmury po čase neustávaly, měli by lidé raději navštívit odborníka.
Podzim může psychické problémy zhoršit
„Podzimní deprese mě poprvé pohltila až letos. O prázdninách jsme se rozešli s přítelkyní. Nijak zvlášť jsem se netrápil. Teď, když je venku takhle, tak si teprve začínám všechno uvědomovat. Chybí mi člověk, se kterým bych trávil odpoledne a večery. Občas teď mívám dny, kdy mě nic nebaví, jsem otrávený, rozmrzelý a smutný,“ popsal Jiří Dokoupil z Prostějova.
Odborníci upozorňují, že některé druhy depresí mohou končit až sebevraždou, jako tomu bylo před dvěma týdny, kdy z šestého patra prostějovské nemocnice vyskočil padesátiletý muž. Ten měl depresi a zkoušel vyhledat odbornou pomoc.
„Podzimní počasí může mít velice často neblahý vliv na osoby, které už trpí nějakým druhem depresí či jinou psychickou nemocí nebo poruchou. Stav těchto lidí se v tomto období může zhoršit. Trpět pocity úzkosti mohou v tomto období i ti, co během poslední doby prodělali nějaký traumatický zážitek,“ potvrdil psycholog Smékal.
Od začátku letošního roku do třetího září šetřili policisté na Prostějovsku šestnáct sebevražd.
„Ne všechny samozřejmě souvisely s psychickým stavem obětí,“ poznamenala prostějovská policejní mluvčí, Alena Nedělníková.