„Podvodníci oslovili důchodkyni na ulici. Požádali ji, aby jim ukázala cestu k nemocnici. Potom se jí zeptali, zda by jim nepůjčila peníze jako zálohu na operaci blízké osoby. Žena souhlasila,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Důchodkyně vzala podvodníky ke svému bytu. „Řekla jsem jim, ať počkají přede dveřmi. Když jsem šla pro peníze, vešli do bytu. Nevšimla jsem si ničeho podezřelého, jen stáli. Dala jsem jim peníze a šla do kuchyně pro sklenici vody, o kterou mě žena požádala,“ vypověděla vyšetřovatelům okradená stařenka.

Mezi tím, kdy důvěřivá důchodkyně napouštěla vodu, využil jeden z mužů její nepřítomnosti a ukradl všechny její úspory. „Jednalo se o částku přes sto tisíc korun. Nakonec pachatelé vzali i mobilní telefon, který měla položený na stole,“ řekla Nedělníková s tím, že tyto podvody se policistům daří jen velmi těžce a složitě objasnit.

„Podvodníci jsou stále vynalézavější. Obstarávají si třeba falešné průkazy a legitimace a vždy mají pádný důvod proto, aby jim lidé otevřeli,“ dodala Alena Nedělníková.

Podle psychologů jsou právě staří lidé nejsnadnějším terčem pro podvodníky a zloděje. „V určitém věku už lidé tolik nevnímají možné nebezpečí, jsou více důvěřiví a mají tendence druhým spíš pomáhat. Když je na ně někdo milý a zahraje na tu správnou strunu, což jsou emoce, jsou schopni ho pustit do bytu nebo dokonce půjčit peníze,“ vysvětlil psycholog Lubomír Smékal.