„Nechápu, jak si něco takového mohlo vedení VENTISu dovolit. Zvažuji, že na tuto společnost podám trestní oznámení,“ uvedla poškozená.

Dodávku oken urgovala v kanceláři zmíněné firmy v Plumlovské ulici už před dvěma měsíci „Okna totiž měli vyměnit do desátého ledna,“ vysvětlila Jílková.

Pracovníci prodejny jí tehdy slíbili, že okna nainstalují v únoru. „Nepřišli a telefon mi nezvedali,“ uvedla Michaela Jílková. Vypravila se tedy znovu do kanceláře VENTISU. „Měli tam zavřeno,“ konstatovala.

S firmou VENTIS sespojit nepodařilo

Redaktoři Deníku se ve středu pokoušeli dovolat na všechna veřejně dostupná čísla zmíněné firmy. Pevnou linku nikdo nezvedal a mobilní operátor hlásil: „Volané číslo je mimo provoz.“ Kancelář, kterou chtěli navštívit, byla zamčená.

„VENTIS, tedy PV okna, už tady nefunguje. Od prvního března mám provozovnu v pronájmu já. Na Pv okna nemám žádný fungující kontakt,“ sdělila do telefonu Jana Teprová, která je na dveřích zavřené kanceláře Plumlovské ulici číslo 80 uvedena jako odpovědná vedoucí. Teprová chce nabízet totožný sortiment jako VENTIS a míní zaměstnávat i bývalého pracovního této firmy. V obchodním rejstříku lze najít, že podniká jako fyzická osoba ve zprostředkování velkoobchodu a nemá žádné zaměstnance.

Michaele Jílkové společnost VENTIS, prý jako seriózní firmu, doporučila kamarádka.

„Spolu s manželem jsme vybrali stavební spoření a nechali v našem bytě na Svatoplukově ulici zrekonstruovat kuchyň. Zadali jsme také výměnu oken. K jejich dodání a montáži, přesto, že jsme za ni zaplatili čtyřiačtyřicet tisíc korun, ale nedošlo. Teď po nás chce stavební spořitelna penále ve výši padesáti tisíc korun za nedodržení podmínek úprav bytu,“ popsala Jílková.

Co lze poškozené poradit?

Ptá se, co nyní může dělat, aby své peníze dostala nazpět a nemusela platit penále. „Měla by do sídla firmy poslat dopis s dodejkou, kterou získá na poště, že odstupuje od smlouvy,“ doporučila Monika Karafová z olomoucké pobočky Sdružení obrany spotřebitelů.

Prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová potvrdila, že počínání firmy VENTIS nyní prošetřuje hospodářská kriminálka. Michaela Jílková by se proto měla obrátit i na ně. „Přidejte se k dalším poškozeným. V rámci trestního řízení totiž soud řeší i náhradu škody,“ vzkazuje Karafová.